Matura próbna z matematyki. Wiemy, jak wyglądał arkusz CKE
Próbny egzamin maturalny z matematyki rozpoczął się w piątek o godz. 9. Maturzyści mają 180 minut na rozwiązanie zadań. Co znalazło się w arkuszu CKE?
Maturzyści z całej Polski przystępują w grudniu do próbnych egzaminów maturalnych organizowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (CKE). Egzaminy potrwają do 17 grudnia 2024 roku i są dobrowolne. To świetna okazja dla uczniów klas maturalnych, by sprawdzić swoje przygotowanie przed majowym egzaminem dojrzałości.
Uczniowie napisali w czwartek próbny egzamin maturalny z języka obcego nowożytnego. Najczęściej wybierają język angielski. W Interii analizowaliśmy arkusz CKE.
W piątek maturzyści podchodzą do próbnej matury z matematyki.
Matura 2025. Egzamin próbny z matematyki. Arkusz CKE
Próbna matura z matematyki rozpoczęła się 6 grudnia o godz. 9. Uczniowie mają 180 minut na rozwiązanie wszystkich zadań. Maksymalna liczba punktów, jaką można uzyskać, to 50. Maturzyści w trakcie egzaminu próbnego mogą korzystać z wybranych wzorów matematycznych, cyrkla i linijki oraz z kalkulatora prostego.
Arkusz CKE ma 30 zadań. Pierwsze z nich wyglądają następująco:
Dalej, w zadaniu 5., uczniowie obliczyć musieli oprocentowanie lokaty w skali roku. Polecenie brzmiało tak: Pani Aniela wpłaciła do banku kwotę 60000 zł na lokatę dwuletnią. Po każdym rocznym okresie oszczędzania bank doliczał odsetki w wysokości p% w skali roku od kwoty bieżącego kapitału znajdującego się na lokacie - zgodnie z procentem składanym. Na koniec okresu oszczędzania kwota na tej lokacie była równa 67925,76 zł wraz z odsetkami (bez uwzględniania podatków).
Zadanie 6. pokazujemy poniżej:
W kolejnym poleceniu pojawił się układ równań.
Dalej uczniowie musieli rozwiązać równanie, a następnie nierówność.
Próbna matura z matematyki. Funkcje i ciągi
Maturzyści w kolejnych zadaniach mierzyli się z funkcjami, m.in. z funkcją liniową, geometryczną i logarytmiczną.
W arkuszu CKE na próbnej maturze z matematyki są też ciągi.
Dalej maturzyści otrzymali zadania z funkcji trygonometrycznych. Do obliczenia był sinus, cosinus i tangens.
Matura 2025. Matematyka, zadania otwarte
Maturzyści w zadaniu kolejnym obliczyć musieli pole trapezu. Tutaj otrzymać mogli aż cztery punkty.
Kolejne zadania również obejmowały dział geometrii.
W zadaniu kolejnym uczeń obliczyć musiał miarę kąta rozwarcia stożka. To zadanie otwarte - należało zapisać obliczenia.
Kolejne polecenie otwarte dotyczyło prawdopodobieństwa.
W przedostatnim zadaniu do obliczenia była średnia arytmetyczna i mediana.
A ostatnie polecenie otwarte, za cztery punkty, brzmiało tak:
Matura 2025. Harmonogram egzaminów
Matury w roku szkolnym 2024/2025 będą trwały od 5 do 24 maja. Egzaminy rozpoczną się w poniedziałek 5 maja maturą z języka polskiego na poziomie podstawowym. Maturzyści, jak co roku, przystąpią do egzaminu punktualnie o godzinie 9:00.
W kolejnych dniach odbędą się egzaminy z pozostałych obowiązkowych przedmiotów. Drugiego dnia matur 2025, czyli 6 maja, maturzyści zmierzą się z matematyką, uznawaną za jeden z najbardziej wymagających egzaminów na poziomie podstawowym. Następnie, 7 maja, odbędzie się matura z języka obcego nowożytnego.