"Rzeczpospolita": Naukowcy sprawdzą głosy nieważne
"Rzeczpospolita" informuje, że grupa naukowców wspierana przez Fundację Batorego uzyska dostęp do kart do głosowania z wyborów samorządowych w 2014 r. Przypomnijmy, że padła wówczas rekordowa liczba głosów nieważnych (17,5 proc. w głosowaniu na radnych sejmików). "To przełom, bo dotąd wydawało się, że taki wgląd jest sprzeczny z prawem" - czytamy.
Jak informuje dziennik, badania zaczną się w najbliższych tygodniach. W zespole znaleźli się uznani naukowcy z różnych katedr, m.in. dr hab. Mikołaj Cześnik, dr Jarosław Flis, prof. Mirosława Grabowska, dr Anna Materska-Sosnowska, prof. Jacek Raciborski, prof. Andrzej Rychard, dr Tomasz Żukowski.
Jak podaje Joanna Załuska z Fundacji Batorego, projekt podzielony jest na kilka etapów. - Zakłada zabezpieczenie kart wyborczych z 1000 obwodów głosowania - mówi.
Eksperci sprawdzą, czy wynik zgadza się z protokołem przesłanym do PKW. Przyjrzą się także głosom nieważnym - czy częściej była to pusta karta wrzucona do urny, tak jak w poprzednich latach, czy częściej występowało np. podwójne skreślenie. Jeśli okaże się, że dominował drugi przypadek, wówczas możliwa jest analiza, czy oba skreślenia wykonano jednym długopisem lub jednym charakterem pisma.