"Gazeta Prawna": Polska szkoła wcale nie taka zła?
Powszechnie krytykowany polski system edukacji w wielu aspektach może świecić przykładem – czytamy w dzienniku.
Anna Wittenberg i Klara Klinger przekonują na łamach "Gazety Prawnej", że z polskim szkolnictwem nie jest wcale tak źle. Autorki artykułu "5 cech polskiej szkoły, z których możemy być dumni" wskazały elementy naszego systemu edukacji, które mogą być przykładem dla lepiej rozwiniętych krajów.
Młodzież dokonała ogromnego skoku generacyjnego w umiejętności wykorzystywania nowych technologii - czytamy. Dodatkowo nasi nastolatkowie osiągają świetne w skali światowej wyniki na egzaminach matematycznych i przyrodniczych.
Jesteśmy też dobrzy, jeśli chodzi o nauczanie podstawowych umiejętności związanych z czytaniem i pisaniem.
Polska ma też jednych z najlepiej wykształconych kadr nauczycieli. Niemal wszyscy mają wykształcenie wyższe, z czego większość - magisterskie.
Młodzi Polacy nieźle opanowali także umiejętności komputerowe. Ekspert dr Kamil Sijko z Instytutu Badań Edukacyjnych przekonują jednak, że uczniowie osiągnęli sukces głównie dzięki temu, że z komputera korzystają w domu.
Wreszcie odsetek Polaków opuszczających szkołę średnią przed jej ukończeniem należy do jednych najniższych - wynosi tylko 4 procent uczniów.
Więcej w "Gazecie Prawnej".