Żołnierze WOT z pomocą polskiej służbie zdrowia. Podziękowania od premiera
- Dzisiaj na bardzo wielu polach działań walki z koronawirusem, dzięki m.in. żołnierzom WOT, możemy luzować nasze podstawowe zasoby kadrowe w służbie zdrowia - podkreślał we wtorek (20 października) premier Mateusz Morawiecki w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu.
- To, co dzisiaj tutaj mogłem zobaczyć, to bardzo budujący obraz. Dzisiaj na bardzo wielu polach działań walki z Covidem żołnierze WOT i nie tylko wchodzą w pewną przestrzeń, która pozwala luzować nasze podstawowe zasoby kadrowe w służbie zdrowia - powiedział Morawiecki.
Premier dodał, że dzięki działaniom punktów pobierania wymazów do badań na obecność koronawirusa, takich jak ten w Zegrzu, "mamy do czynienia z uwolnieniem tysięcy ludzi, którzy mogą wykonywać czynności charakterystyczne dla służby zdrowia". Podkreślił, że wydajność punktów pobrań drive-thru jest bardzo wysoka i jednocześnie stworzone warunki sanitarne są odpowiednie.
- Mamy już ponad 1300 żołnierzy zaangażowanych w bezpośrednie wsparcie punktów medycznych - powiedział premier.
Szef rządu wskazał, że punkty drive-thru są "tak logistycznie zorganizowane", aby można było w przyszłości dokonywać w nich szczepień. - Myślimy o tym, jak ułożyć cały proces od strony społeczeństwa, żeby w szybki sposób, kiedy już będą dostępne szczepionki, przeprowadzić cały proces szczepień - zaznaczał.
Wiceszef MON: Wojsko nadal będzie wspierać cywilne służby
- Będziemy luzować wysokiej klasy specjalistów - ratowników medycznych, pielęgniarki i pielęgniarzy - i w to miejsce będą wchodzić żołnierze, w całym kraju tworząc punkty wymazowe - powiedział z kolei wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.
Podkreślił, że wojsko od początku pandemii uczestniczy w działaniach przeciw rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2. -To tysiące żołnierzy, którzy każdego dnia służą i pomagają obywatelom, cywilom - powiedział wiceminister.
Zaznaczył, że w działaniach tych biorą udział nie tylko WOT, ale także wojska operacyjne, żołnierze podlegli Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych oraz wojskowa służba zdrowia, w tym 14 szpitali, wojskowe ośrodki medycyny prewencyjnej i sześć lotniczych zespołów ratowniczych wspierających Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Skurkiewicz zwrócił uwagę, że żołnierze udzielają także pomocy logistycznej, wspierają samorządy i domy pomocy społecznej, opiekują się też najstarszymi kombatantami. - Bardzo mocno angażujemy się w pomoc cywilnej służbie zdrowia i będziemy w dalszym ciągu to realizować - zapewnił.