Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: To nie jest miarodajny obraz skali epidemii

- Dzisiejsze wyniki to nie jest miarodajny obraz skali epidemii. Wczoraj mieliśmy dużo zleceń z POZ - ponad 40 tys. Te zlecenia były wykonywane wczoraj i są wykonywane dzisiaj. Stąd też dopiero jutro będziemy mówili o miarodajnym wyniku - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz
Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz/Andrzej Hulimka /Agencja FORUM

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 13 227 nowych przypadkach koronawirusa i 644 kolejnych zgonach. Znów coraz więcej osób trafia do szpitali i wymaga podłączania do respiratorów. Tylko w ciągu ostatniej doby hospitalizowano 629 pacjentów.

W jakim punkcie epidemii jesteśmy?

- Jeżeli mielibyśmy oceniać przez pryzmat ostatnich dni to, w jakim momencie się znajdujemy, to oczywiście w ciągu ostatniego tygodnia mamy mniej więcej 15-proc. spadek liczby odnotowywanych zakażeń - przekazał rzecznik resortu zdrowia na briefingu prasowym. - Mamy też, co jest chyba najlepszym obrazem tego, w jakim punkcie epidemii się znajdujemy, tydzień po tygodniu, spadek liczby osób, które zgłaszają się do POZ po wykonanie testu - dodał Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik przywołał dane o zleceniach z POZ. W ubiegłym tygodniu było to 57 tys. zleceń, w poświąteczny wtorek - 65 tys., a w poniedziałek - 44 tys. - Możemy mówić o pewnej tendencji spadkowej, ale za wcześnie - nadal to powtarzamy - mówić o tym, że to jest stały trend - podkreślił. 

Gdzie sytuacja jest najtrudniejsza?

Andrusiewicz wskazał, że część województw nadal boryka się z bardzo trudną sytuacja w szpitalach. Podkreślił, że bardzo trudna sytuacja pod względem zajętych łóżek panuje na Śląsku.

- Województwo śląskie tworzy kolejne łóżka "covidowe" z respiratorami. Mamy trudną sytuację również w województwach: mazowieckim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Liczba zajętych respiratorów przekracza tam 80 proc. - powiedział rzecznik resortu zdrowia.

- Możemy rzec, że stan ten jest poniekąd stabilny, ale ustabilizował się w dość krytycznym, ciężkim momencie. To nie jest tak, że możemy się już cieszyć, że skala epidemii w Polsce spada - zaznaczył rzecznik. Dodał, że obłożenie łóżek szpitalnych i liczba notowanych zgonów świadczą o tym, że sytuacja nadal jest bardzo trudna.

"Jedna z niewielu oznak, które mogą cieszyć"

- Nutką optymizmu może być to, że spada nam "wynikowość" testów. W ubiegłym tygodniu 33-34 proc. testów było pozytywnych. Dziś ten wskaźnik jest ustabilizowany na poziomie 24 proc. To jedna z niewielu oznak, która może cieszyć, ale nadal jest za wcześnie, by mówić o poważnym optymizmie - podkreślił Wojciech Andrusiewicz.

Jak poinformował rzecznik MZ, w środę zbiera się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Pomiędzy środą a piątkiem odbędzie się konferencja, na której zostaną przekazane dalsze decyzje dotyczące obostrzeń w Polsce.

Luzowanie obostrzeń? Najpierw edukacja

Andrusiewicz przekazał, że resort zdrowia w pierwszej kolejności będzie rekomendować zdejmowanie obostrzeń związanych z edukacją. Podkreślił, że dzieci, które przebywają w domach w związku z wprowadzeniem nauki zdalnej, obarczone są "poważnym obciążeniem psychicznym", bo nie mają kontaktu z rówieśnikami. 

- Pierwszy segment, jaki chcemy luzować w Polsce, to jest nauka. Tu pełna zgoda z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem, że jeśli możemy mówić o możliwości luzowania, to chcielibyśmy, żeby dotknęło to przedszkoli i żłobków - mówił rzecznik MZ.

- Jeżeli zobaczymy, że te spadki będą postępować, to chcemy, żeby w najbliższym czasie otwarte zostały przedszkola i żłobki, a w następnej kolejności, jeśli te spadki będą postępować, kolejne roczniki klas 1-3 i być może, jeżeli uda się, to pójść w stronę kolejnych roczników - dodał.

Dopytywany, czy jest możliwość, żeby od poniedziałku dzieci wróciły do przedszkoli i żłobków, odparł, że patrząc na dane, które mamy obecnie, "z ostrożnym optymizmem" można powiedzieć, że "jest to możliwe".

Eksperymenty medyczne na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim?

Andrusiewicz był też pytany o doniesienia dotyczące kontroli na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Jak ustalił dziennikarz Interii Jakub Szczepański, Ministerstwo Zdrowia domaga się informacji na temat eksperymentów medycznych w dziedzinie neurochirurgii na olsztyńskiej uczelni, które nadzorował prof. Wojciech Maksymowicz.

- Dostaliśmy bardzo niepokojące informacje dotyczące możliwych eksperymentów medycznych wykonywanych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim pod nadzorem prof. Wojciecha Maksymowicza. Pan profesor powinien również oczekiwać jak najszybszego wyjaśnienia tej sprawy, bo może to rzutować na jego dalszą karierę. To eksperymenty dotyczące płodów - wyjaśnił rzecznik MZ.

Prof. Maksymowicz, polityk Porozumienia, uważa, że to "zbieranie haków". - Wiedziałem, że ktoś zbiera na mnie haki. Zostałem o tym uprzedzony przez ludzi związanych z polityką. Usłyszałem, że skoro jestem aktywny, muszę się z tym liczyć - przekazał w rozmowie z Interią, dodając, że pismo resortu zdrowia to "ewenement". 

- Nasz uniwersytet nie podlega ministrowi zdrowia, tylko nauki. Odbieram to jako napaść - usłyszeliśmy.

Szymański w "Graffiti" o Funduszu Odbudowy: Nie widzę powodu aby był zakładnikiem emocji politycznych/Polsat News/Polsat News
INTERIA.PL

Zobacz także