Nowa strategia walki z koronawirusem. Minister zdrowia o szczegółach
Testowanie pacjentów objawowych, włączenie lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej, wykorzystanie szybkich testów na SOR-ach, koncentracja na rozwiązaniach regionalnych, nie ogólnokrajowych - to tylko część zmian, jakie zakłada nowa strategia walki z koronawirusem w Polsce. O szczegółach informował w czwartek (3 września) na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.
- Przed nami jest rzeczywiście trudny okres - powiedział minister zdrowia. Jak wyjaśnił, na jesieni pojawia się wiele infekcji. - Koronawirus i inne zachorowania jak np. grypa będą się na siebie nakładały. One są trudne do odróżnienia, bo objawy są podobne - zaznaczył.
Dlatego na jesień resort zdrowia przygotował nową strategię walki z COVID-19. - Opracowaliśmy strategię, która ma być odpowiedzią na specyfikę tej sytuacji - powiedział Adam Niedzielski.
- Wyodrębniliśmy cztery obszary - poinformował.
Pierwszy obszar to organizacja działań. - Powołamy trzy poziomy szpitalnictwa, które będą odpowiedzialne za leczenie chorych na COVID-19 - mówił. Pierwszy poziom to szpitale powiatowe. - W szpitalach tych zostaną utworzone izolatki dla chorych. Nie będzie się tam jednak odbywać leczenie. - Zadaniem powiatowych szpitali będzie przyjęcie pacjenta, szybkie przetestowanie oraz skierowanie na bardziej zaawansowaną drogę leczenia - poinformował minister. Jak dodał, specjalistyczne leczenie będzie się odbywać na kolejnych poziomach.
Minister zapowiedział także zwiększenie dostępności mobilnych punktów testowania na koronawirusa.
Kolejny obszar dotyczy strategii testowania. - Będziemy testować pacjentów objawowych, tych, którzy wykazują podstawowe objawy COVID-19. Chcemy także zwiększyć ochronę osób z grup ryzyka - przekazał Niedzielski. W grupach ryzyka, jak wyjaśnił, są pacjenci uzdrowisk, osoby przyjmowane do hospicjów i domów opieki społecznej. - Nadal będziemy testować medyków - zaznaczył minister zdrowia.
- Planujemy włączyć lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej do systemu testowania pacjentów. Opieka ma zacząć się od teleporady - powiedział minister zdrowia. - Jeśli objawy będą się nasilać, następuje konieczność wizyty i badania fizykalnego - dodał.
To już w POZ ma zostać wykonany test na COVID-19. - Jeśli wynik będzie pozytywny, pacjent zostanie skierowany na tzw. ścieżkę zakaźną - wyjaśnił minister.
Kolejny element strategii testowania dotyczy wykorzystania tzw. szybkich testów, czyli testów antygenowych. - Będziemy chcieli je wykorzystać w SOR-ach - powiedział Adam Niedzielski.
Trzeci obszar dotyczy prewencji. - Kolejne zagadnienie to działania prewencyjne. Chodzi mi o przyswojenie i stosowanie tej podstawowej zasady DDM czyli: dezynfekcja, dystans i maseczki. To nadal jest prawdziwe oręże w walce z epidemią. Wszystkie modele symulacyjne, analizy wskazują, że jest to w skali społecznej bardzo ważny element utrzymania pandemii pod kontrolą - podkreślił minister.
Drugim elementem z zakresu działań prewencyjnych mają być szczepienia przeciw grypie. Szef resortu zdrowia zalecał szczepienie się.
Czwarty obszar dotyczy komunikacji. - Chcieliśmy uporządkować komunikację, która dotyczy koronawirusa. Ta komunikacja to schematy postępowania pacjenta - tak, by wiedział on, jak się poruszać po systemie - zaznaczył minister.
- Te schematy dotyczą choćby podpisanego przeze mnie rozporządzenia dotyczącego zwalniania z kwarantanny. Wszystkie te schematy będziemy się starali gromadzić w jednym miejscu - powiedział. Jak doprecyzował, będzie to specjalna zakładka na stronie internetowej resortu zdrowia.
Powołano specjalny zespół
Nowy minister zdrowia powołał zespół ds. monitorowania i prognozowania przebiegu epidemii. Zarządzenie w tej sprawie opublikowano w czwartek (3 września). Pracami zespołu pokieruje jako przewodniczący dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny dr hab. Grzegorz Juszczyk. Członkami zespołu będą przedstawiciele: ministerialnego departamentu analiz i strategii, NIZP-PZH, Głównego Inspektora Sanitarnego, Głównego Urzędu Statystycznego, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Centrum e-Zdrowia. W pracach zespołu będą mogły brać udział - z głosem doradczym - osoby niebędące jego członkami, zaproszone przez przewodniczącego.
Zadaniem grupy ekspertów jest opracowanie: "wskaźników wynikowych dla określania przewidywanego przebiegu epidemii COVID-19 w Rzeczypospolitej Polskiej"; "propozycji uproszczenia i usystematyzowania sprawozdawania danych epidemiologicznych na potrzeby przebiegu epidemii COVID-19 w Rzeczypospolitej Polskiej" oraz "cotygodniowych raportów dotyczących aktualnego i przewidywanego przebiegu epidemii COVID-19".