Majówka 2021. Jakie obostrzenia obowiązują? Wyjaśniamy
Rząd w tym tygodniu ogłosił kalendarz luzowania obostrzeń na kolejny miesiąc. Co prawda, pierwsze zmiany wchodzą w życie 1 maja, jednak w długi majowy weekend wiele restrykcji wciąż będzie obowiązywało. Tegoroczna majówka upłynie m.in. pod znakiem zamkniętych hoteli i restauracji. O czym jeszcze musimy pamiętać?
Wraz z 1 maja zniesiona zostanie regionalizacji obostrzeń. Możliwa będzie aktywność na świeżym powietrzu w grupach do 50 osób, a także w zamkniętych obiektach sportowych i na basenach (dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży przy max. 50 proc. obłożenia obiektu). Większe zmiany zaczną obowiązywać od 4 maja - otworzą się galerie handlowe czy muzea, a od 8 maja hotele (o szczegółach piszemy TUTAJ).
Z jakimi obostrzeniami majówka?
Nim w pełni wejdziemy w okres dużego luzowania obostrzeń przez pierwsze dni maja musimy się liczyć jeszcze z kilkoma restrykcjami.
W majówkę będziemy mogli udać się jedynie na jednodniowy wypad, bez noclegu. Hotele i pensjonaty będą bowiem w tym czasie dalej zamknięte. Z noclegów w tych miejscach mogą skorzystać jedynie osoby posiadające odpowiednie zezwolenia i przedstawiciele niektórych grup zawodowych - np. osoby wykonujące zawód medyczny.
Podczas majówki nie będą czynne także lokale gastronomiczne. W restauracjach czy kawiarniach możliwe będzie wyłącznie zamówienie na wynos.
Co więcej, w długi majowy weekend nie będzie można skorzystać z oferty teatrów, muzeów i galerii sztuki. Zamknięte pozostają też kina czy opery. Nie można udać się także do klubów fitness i siłowni.
Od 1 do 3 maja nie zrobimy zakupów w galeriach handlowych, sklepach meblowych czy budowlanych - te otworzą się dopiero 4 maja. Przypominamy również, że w tych dniach nie zrobimy też zakupów w większości sklepów spożywczych czy w supermarketach z uwagi na świąteczny wymiar weekendu.
W majówkę obowiązkowe pozostają maseczki - w pomieszczeniach i na wolnym powietrzu. Rząd zapowiedział, że zniesie ten obowiązek 15 maja, o ile nowych zakażeń będzie mniej niż 15 na 100 tysięcy.