Ile zgonów na covid z ostatniej doby stanowili niezaszczepieni?
427 z 570 dobowych zgonów, o których informowano w środę, to były osoby niezaszczepione - przekazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak podkreślił, spośród ponad 100 zaszczepionych, którzy zmarli na covid, zdecydowana większość to były osoby z co najmniej dwiema chorobami współistniejącymi. Średnia ich wieku to ponad 77 lat.
W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 29 064 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarło kolejnych 570 pacjentów. To rekordy czwartej fali pandemii. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz odniósł się na konferencji do tych statystyk.
- Z 570 zgonów 427 osób było niezaszczepionych - podał rzecznik MZ. Zatem zeszłej doby niezaszczepieni stanowili 75 proc. zgonów. W pełni zaszczepionych zmarłych były 143 osoby. Spośród w pełni zaszczepionych 106 osób to były osoby dotknięte wielochorobowością, czyli miały przynajmniej dwie inne choroby współistniejące - poinformował Andrusiewicz.
Rzecznik resortu zdrowia podał, iż "wiek osób zaszczepionych, które nie poradziły sobie z COVID-19, wyniósł ponad 77 lat".
- Jeżeli dotyka nas to najtragiczniejsze w COVID-19 (zgony - red.), to dotyka głównie niezaszczepionych, a jeśli już dotyka zaszczepionych, to starszych z wielochorobowością, dlatego tak ważne jest szczepienie dawką przypominającą, z której skorzystało blisko 2,6 mln osób - podsumował Wojciech Andrusiewicz.
Wariant Omikron w Polsce? Badane są dwie próbki
Rzecznik ministerstwa poinformował także o liczbie wyjazdów karetek. - Zeszłej doby było to 1800 wyjazdów karetek do pacjentów covidowych - podał rzecznik MZ. Dodał, że "1200 osób miało obniżoną saturację". - Jeśli już wzywamy karetkę, to za późno - stwierdził.
Wojciech Andrusiewicz odniósł się także do wariantu Omikron, który szybko rozprzestrzenia się na świecie.
- Dzisiaj nie mamy potwierdzonego przypadku nowej mutacji - oznajmił. Dodał, że badane są dwie próbki, wobec których zachodzi "podejrzenie, że to może być ta mutacja". - To są na razie podejrzenia. W ciągu 48 godzin będziemy mieli wyniki sekwencjonowania próbek - poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia.
Polsatnews.pl