Sztucznym choinkom mówimy - NIE!
Leśnicy z Nadleśnictwa Świętoszów wypowiedzieli wojnę sztucznym choinkom. Za każde sztuczne drzewko, które wyląduje w śmietniku, klient dostanie pięknego, pachnącego świerka za połowę ceny.
"Nie kupuj plastikowych choinek - Ich rozkład trwa co najmniej 400 lat!!!. Wystarczy jeśli spróbujemy spędzić bardziej ekologiczne święta z żywą choinką, z naszych Polskich Lasów, tym samym zrobimy prezent dla Ziemi."
Akcję zorganizowano po raz pierwszy. Leśnicy ze Świętoszowa uznali, że w naszych domach jest zbyt wiele świątecznego plastiku.
- Jedna sztuczna choinka, to 400 lat zatruwania środowiska. Prawdziwa rozkłada się w rok, góra dwa lata. Jest to bardzo korzystne dla środowiska i dla nas. Wycinanie i hodowla świerkowych drzewek, to wbrew pozorom bardzo ekologiczne przedsięwzięcie - mówi Adraian Wiosna, specjalista służby leśnej do spraw gospodarki drewnem w Nadleśnictwie Świętoszów.
"Picea abies" czyli świerk pospolity, przed świętami nazywany przez nas choinką. Jego plantacje zakładane są w miejscach, gdzie normalnie drzewa nie powinny rosnąć. Są to najczęściej powierzchnie leśne, tuż pod liniami energetycznymi.
Od posadzenia małej sadzonki, do pięknej 2,5 metrowej choinki mija od 8 do 15 lat. Przez ten czas prowadzona jest specjalistyczna uprawa i pielęgnacja drzewek. Leśnicy w sposób szczególny opiekują się nimi, do momentu osiągnięcia 1,5 metra wysokości. Od tej chwili przyszła choinka musi radzić sobie sama.
Plantacje świerkowe to dość kosztowne uprawy. Wielu ludzi przez wiele lat musi ciężko pracować, żeby w przyszłości drzewka były atrakcyjne dla klientów. Każda czynność wymaga posiadania odpowiednich certyfikatów i podporządkowana jest surowym przepisom Unii Europejskiej. Cena 25 złotych za 2,5 metrowy okaz, często nie pokrywa poniesionych kosztów. Zysk, to niewielka kwota. Mimo tego jest jednym z ważniejszych punktów gospodarki drewnem przez służbę leśną.
- Akcja ma zachęcić do kupowania choinek, a nie bezmyślnego ich wycinania w miejscach, gdzie są bardzo potrzebne i mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie leśnego ekosystemu - mówi Adraian Wiosna, specjalista służby leśnej d/s gospodarki drewnem w Nadleśnictwie Świętoszów.
Drwale wycinają każdego roku około 100 choinek. Organizatorzy akcji przeciwko sztucznym choinkom mają nadzieję, że przed przyszłorocznymi Świętami tę ilość tę uda się podwoić. W ramach zachęty wszystkie publiczne instytucje działające na terenie Nadleśnictwa Świetoszów, bożonarodzeniowe świerki dostaną za darmo.
Akcja wspierana jest przez Regionalną i Generalną Dyrekcję Lasów Państwowych.
Autor: AS