Sekretny kod w angielskiej kolędzie
Popularna angielska kolęda "O Come All Ye Faithful" zawiera w sobie ukryty polityczny kod związany z jakobitami - uważa prof. Bennett Zon, dyrektor instytut muzykologii na Durham University. Tak naprawdę pieśń ma być odą na cześć narodzin Bonnie Prince Charlie ("Ślicznego Księcia Karolka"), który jako Karol III był pretendentem do tronu brytyjskiego.
Zon uważa, że w słowach kolędy, napisanych w XVIII wieku przez Johna Francisa Wade'a, znaleźć można wyraźne odniesienia do osoby księcia. Książę Karol urodził się przed samymi świętami w grudniu 1720 roku i był wnukiem ostatniego katolickiego monarchy brytyjskiego - Jakuba Stuarta i Marii Klementyny Sobieskiej. Dla jakobitów stał się nadzieją na restaurację rodu Stuartów na angielski tron.
W 1745 roku Karol wywołał w Szkocji powstanie, które po początkowych sukcesach zakończyło się krwawą klęską w bitwie pod Culloden w 1746 r. Z pola walki książę musiał zbiec w przebraniu kobiecym, co również zaowocowało odniesieniami muzycznymi. Jego ucieczka stała się kanwą romantycznej szkockiej legendy i popularnej pieśni ludowej śpiewanej do dzisiaj jako kołysanka "Skye Boat Song".
Profesor Zon uważa, że w kolędzie, znanej także jako "Adeste Fideles", jest o wiele więcej odwołań do politycznej sytuacji niż sądzono. "Bethlehem" z tekstu często uznawane jest jako szyfr jakobitów zastępujący słowo Anglia, a "Regem Angelorum" występujące też jako "Angelorum", "Angels" czy "Anglorum' ma oznaczać "brytyjski". Znaczenie kolędy jest jasne: "Come and Behold Him, Born the King of Angels" znaczy naprawdę "Come and Behold Him, Born the King of the English" - tłumaczy profesor.
Dzisiaj "O Come All Ye Faithful" jest jedną z najpopularniejszych kolęd anglojęzycznych.