Ramadan - zasady postu
Podczas ramadanu, od świtu do zachodu słońca, muzułmanie przestrzegają ścisłego postu - nie mogą spożywać żadnych pokarmów, pić napojów (w tym wody) ani podejmować aktywności intymnych.
Ostatni posiłek przed rozpoczęciem postu (suhur) spożywają przed świtem, a wraz z wezwaniem do porannej modlitwy (fadżr) powstrzymują się od jedzenia i picia do zachodu słońca. Po zmroku następuje wieczorny posiłek (iftar), którym przełamują post.
Podczas ramadanu wierni powinni powstrzymywać się też od kłamstwa, obłudy, plotek i wszelkich negatywnych skłonności.
Ramadan - znaczenie postu
Post w islamie jest także ochroną przed karą Allaha. Wierni, którzy przestrzegają postu, mają obiecaną nagrodę w raju, do którego mogą wejść przez specjalną bramę "ar-Rajan" - jedną z ośmiu bram raju, podczas gdy piekło ma ich siedem, a odległość między nimi wynosi 70 lat drogi.
Przestrzeganie postu nie obowiązuje kobiet w ciąży, matek karmiących, osób chorych psychicznie oraz podróżujących. Zamiast postu mogą oni wesprzeć potrzebujących, zapewnić im posiłek w czasie ramadanu.
Alternatywnie można także odłożyć post i "nadrobić" go w dowolnych 30 dniach w roku.
Ramadan - kiedy jest obchodzony?
Data obchodzenia ramadanu zmienia się co roku, ponieważ islamski kalendarz opiera się na cyklu księżycowym. W 2025 r. ramadan trwa od wieczora 28 lutego i do wieczora 30 marca.
Na zakończenie ramadanu odbywa się uroczyste święto Eid al-Fitr (Święto Przerwania Postu), które w 2025 r. przypadnie na 31 marca. Ten dzień muzułmanie spędzają na wspólnej modlitwie, spotkaniach z rodziną oraz obdarowywaniu ubogich.
Czego nie mogą robić turyści w czasie ramadanu?
Podczas wizyty w krajach muzułmańskich w czasie ramadanu warto być bardziej cierpliwym - urzędy i sklepy mogą działać krócej.
W wielu krajach islamskich jedzenie, picie, palenie papierosów czy żucie gumy w miejscach publicznych w ciągu dnia jest źle widziane, a w niektórych - jak
Zjednoczone Emiraty Arabskie czy
Arabia Saudyjska - może nawet skutkować mandatem.
Turyści powinni także unikać głośnych imprez, nadmiernej wylewności i publicznego okazywania uczuć czy noszenia zbyt odkrytych ubrań.
Jak wspierać osoby obchodzące ramadan?
Jeśli bliscy lub znajomi obchodzą ramadan, przede wszystkim warto wykazać się zrozumieniem tego, że powstrzymują się od jedzenia i picia przez wiele godzin.
Najlepiej unikać namawiania do wspólnych posiłków w ciągu dnia i nie sugerować złamania postu. Można złożyć życzenia np. "Ramadan Mubarak" (arabskie: Błogosławionego Ramadanu).