Reklama

Estonia

Czwartek, 26 października 2023 (13:24)AktualizacjaCzwartek, 6 czerwca 2024 (13:21)

Estonia (Republika Estońska) leży w Europie Północnej i ma dostęp do Morza Bałtyckiego. Jest członkiem NATO i Unii Europejskiej. Estonia wraz z Litwą i Łotwą należy do krajów bałtyckich. Ma wspólne granice z Rosją i Łotwą, a z Finlandią połączona jest Zatoką Fińską.

Na zdjęciu budynek estońskiego parlamentu w stolicy, Tallinie
Na zdjęciu budynek estońskiego parlamentu w stolicy, Tallinie/Mel Longhurst/East News

Estonia

  • Stolica:Tallin
  • Powierzchnia:45,3 tys. km²
  • Ludność:1,36 mln
Językiem urzędowym w Estonii jest estoński. Walutą obowiązującą w Estonii jest euro.

Największym miastem w Estonii, a zarazem stolicą państwa jest Tallinn. Drugim co do wielkości miastem jest Tartu - miasteczko typowo akademickie. 

Kraj podzielony jest na 15 prowincji i 79 gmin. To najmniej zaludniony kraj bałtycki. Estonia do niedawna była jedynym krajem na całym świecie, w którym na stanowisku prezydenta i premiera były kobiety.

Estonia - położenie i klimat

Do Estonii zaliczanych jest wiele wysp i wysepek, znajdujących się w Zatoce Ryskiej. Największe to Sarema i Hiuma. Najwyższym punktem w kraju jest Suur Munamägi

Klimat w Estonii jest umiarkowany chłodny. Zimy są dosyć chłodna. Średnia temperatura spada poniżej zera. Lata trwają krótko z temperaturami w okolicach 20 st. C. Opady deszczu są stosunkowo równomiernie rozłożone przez cały rok, co ma wpływ na żyzność gleb. 

Głównymi rzekami są Narwa, Ema oraz Parnawa. Najdłuższą rzeką jest Võhandu, która liczy 162 km.

Estonia - ustrój polityczny

Ustrój polityczny w Estonii opiera się na zasadach demokracji parlamentarnej. Głową państwa jest prezydent, ale jego rola jest głównie reprezentacyjna. Władza ustawodawcza należy do jednoizbowego parlamentu, czyli Riigikogu. Organem wykonawczym jest rząd z premierem.  

Prezydentem Estonii jest Alar Karis, a premierką Kaja Kallas.

Estonia - gospodarka krajowa

Gospodarka Estonii opiera się na przemyśle, usługach i nowoczesnych technologiach. Kraj jest znany z rozwoju sektora IT i start-upów

Estonia jest jednym z najbardziej zinformatyzowanych państw na świecie. Aż 99 proc. usług publicznych administracji dostępna jest online. Kraj cieszy się rosnącym zainteresowaniem inwestorów zagranicznych.

Estonia - historia w pigułce

W średniowieczu obszar dzisiejszej Estonii był zamieszkany przez plemiona ugrofińskie i podlegał wpływom szwedzkim, duńskim i niemieckim. W XVII wieku Estonia stała się częścią Imperium Szwedzkiego, a następnie w wyniku wojen rosyjsko-szwedzkich znalazła się pod panowaniem Rosji. 

Od XIII w. obszar dzisiejszej Estonii i Łotwy, opanowany przez Niemców, nosząc nazwę Inflant. Po I wojnie światowej kraj ogłosił niepodległość.

W wyniku paktu Ribbentrop-Mołotow Estonia znalazła się pod okupacją radziecką, a po drugiej  wojnie światowej stała się częścią Związku Radzieckiego jako Estońska Socjalistyczna Republika Radziecka. Dopiero w 1991 roku po upadku ZSRR Estonia odzyskała niepodległość. Od tego czasu kraj przeszedł proces transformacji politycznej i gospodarczej, stało się członkiem Unii Europejskiej i NATO.
Temat Estonia znajdziesz również w serwisie: geekweek, Sport, Biznes

Powiązane z tematem Estonia

Unia Europejska (UE) to gospodarczo-polityczna wspólnota państw demokratycznych utworzona w 1993 roku w wyniku długotrwałego procesu integracji zapoczątkowanego po II wojnie światowej.

Estonia - Wiadomości

Estonia - Wideo