Nicolas Sarkozy - wykształcenie
Jest absolwentem prawa na Université de Paris X, specjalizuje się we francuskim prawie gospodarczym. Studiował też w Instytucie Nauk Politycznych w Paryżu.
Nicolas Sarkozy - działalność samorządowa
Nicolas Sarkozy był najmłodszym członkiem rady miejskiej Neuilly-sur-Seine, gdzie przez 30 lat sprawował mandat radnego. Pełnił także funkcję mera tego miasta.
Działał również w administracji lokalnej jako wiceprzewodniczący rady generalnej departamentu Hauts-de-Seine oraz radny regionalny Île-de-France.
Nicolas Sarkozy - działalność polityczna
Nicolas Sarkozy rozpoczął karierę polityczną w latach 70. XX w., działając w gaullistowskim RPR. Pełnił funkcje w partii, m.in. jako przewodniczący młodzieżowego komitetu wsparcia Jacques’a Chiraca i zastępca sekretarza generalnego.
W 1988 r. zdobył mandat deputowanego do Zgromadzenia Narodowego, który pełnił do 2005 r., z przerwami na funkcje rządowe.
W 1993 r. został ministrem ds. budżetu i rzecznikiem rządu Édouarda Balladura, a rok później ministrem łączności. W 2002 r. objął funkcję ministra spraw wewnętrznych i odegrał ważną rolę w powstaniu Unii na rzecz Ruchu Ludowego (UMP). W 2004 r. został ministrem ekonomii i przewodniczącym UMP.
Nicolas Sarkozy - prezydent Francji
W 2007 r. Nicolas Sarkozy został wybrany na prezydenta Francji. Podczas pierwszej kadencji wprowadził ponad 50 reform, w tym prywatyzacje i zmiany gospodarcze, jednak krytykowano go za faworyzowanie elit.
W negocjacjach z Libią Nicolas Sarkozy doprowadził do uwolnienia bułgarskich pielęgniarek. Przywrócił Francję do struktur NATO i sprzeciwiał się akcesji Turcji do UE.
W 2012 r. Nicolas Sarkozy ponownie wystartował w wyborach prezydenckich, ale przegrał z François Hollande'em.
Nicolas Sarkozy - działalność po 2012 r.
Po prezydenturze kierował UMP i przekształcił ją w partię Republikanie. W 2016 r. Nicolas Sarkozy zrezygnował z przewodniczenia partii, by wziąć udział w prawyborach prezydenckich, które zakończył na trzecim miejscu.
W 2017 r. Nicolas Sarkozy dołączył do rady spółki AccorHotels.
Nicolas Sarkozy - kontrowersje
W marcu 2018 r. Nicolas Sarkozy został zatrzymany pod zarzutem nielegalnego finansowania kampanii wyborczej z 2007 r., ale po przesłuchaniu został zwolniony. W marcu 2021 r. paryski sąd skazał go na 3 lata więzienia (z tego dwa lata w zawieszeniu) za korupcję. We wrześniu 2021 r. Nicolas Sarkozy otrzymał dodatkowy rok w dozorze elektronicznym za nielegalne finansowanie kampanii z 2012 r. W maju 2023 r. sąd odwoławczy utrzymał wyrok, zakazując mu pełnienia funkcji publicznych przez 3 lata.
Francuski Sąd Kasacyjny odrzucił w środę 18 grudnia 2024 r. apelację Nicolasa Sarkozy'ego w sprawie, w której polityk ten został skazany za korupcję i handel wpływami. Tym samym wyrok trzech lat więzienia, w tym dwóch w zawieszeniu, stał się ostateczny.
W styczniu 2025 r. Nicolas Sarkozy ma stanąć przed sądem w związku z podejrzeniami o finansowanie jego kampanii wyborczej w 2007 r. przez Libię.
Nicolas Sarkozy - życie prywatne
Matka Nicolasa Sarkozy'ego wywodzi się z żydowskiej rodziny z Salonik. Z pierwszego małżeństwa z Marie-Dominique Culioli Nicolas Sarkozy ma dwóch synów: Pierra i Jeana.
Z drugiego małżeństwa z Cécilią Ciganer-Albéniz Nicolas Sarkozy ma syna Louisa.
W 2008 r. Nicolas Sarkozy poślubił włoską modelkę i piosenkarkę Carlę Bruni, z którą ma córkę Giullię.