Prezydent Andrzej Duda ujawnił, którą szczepionkę przeciw COVID-19 przyjmie
- W poniedziałek mamy być szczepieni razem z żoną. Zaproponowano mi szczepionkę firmy Moderna, zgodziłem się - powiedział prezydent Andrzej Duda w programie "Gość Wydarzeń". Jak dodał, nie wie, którą szczepionką zaszczepi się Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda. - Nie wiem, na którą się zgodziła, gdyż nie byliśmy w tamtym momencie razem - mówił prezydent w rozmowie z redaktorem naczelnym Interii Piotrem Witwickim.
Andrzej Duda, o tym, że zarejestrował się na szczepienie przeciw COVID-19, poinformował w piątek na Twitterze. "Dzisiaj dzień naszego rocznika (1972 - red.). Właśnie zarejestrowałem się na szczepienie przeciw COVID-19. A Ty?!?" - napisał.
Prezydent Duda w "Gościu Wydarzeń" opowiedział też krótką historię na temat koszulki, którą założył do zdjęcia na Twitterze.
- Powiem, jako ciekawostkę, że ja jakiś czas temu kupiłem te podkoszulki dla siebie i dla Agaty, bo oboje jesteśmy z rocznika 1972. Mnie się te koszulki bardzo spodobały. I żona przyszła dzisiaj do mnie i miała do mnie trochę pretensje: dlaczego mi nie powiedziałeś, też bym się przebrała w tę koszulkę i byśmy zrobili sobie zdjęcie razem - mówił prezydent w programie "Gość Wydarzeń".
Rejestracja na szczepienie przeciwko COVID-19 dla kolejnych roczników
Przypomnijmy, zgodnie z decyzją rządu 12 kwietnia ruszyła rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób z kolejnych roczników, które nie dokonały na początku roku zgłoszenia swojej gotowości do szczepień. Najpierw zapisy zostały otwarte dla osób urodzonych w 1962 roku. Kolejne roczniki mogły rejestrować się w następne dni. Od północy z piątku na sobotę zarejestrować będzie się mógł rocznik 1973.
We wtorek 20 kwietnia rząd przedstawił plan rejestracji na szczepienie przeciwko COVID-19 dla kolejnych roczników. Postanowiono, że od poniedziałku 26 kwietnia zapisywać będą się mogły osoby urodzone w latach 1974-1975. W kolejnych dniach rejestracja będzie otwierana dla coraz młodszych roczników.
Dodatkowo, 28 kwietnia zostanie uruchomiona rejestracja dla osób w wieku 30-39 lat, które wcześniej zgłosiły gotowość zaszczepienia się za pośrednictwem formularza.
Natomiast osoby w wieku 18-29 lat, które między styczniem a marcem wypełniły formularz chęci zaszczepienia, będą mogły zarejestrować się 4 maja.
Rząd zapowiada, że do 9 maja każdy, kto skończył 18 lat, otrzyma e-skierowanie.
Jak się zapisać na szczepienie przeciwko COVID-19?
E-rejestracja na stronie głównej pacjent.gov.pl. zalogujesz się tam przez profil zaufany lub korzystając z dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Po zalogowaniu system zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się najbliżej twojego adresu. Po zakończeniu rezerwacji otrzymasz SMS z potwierdzeniem. Później - dzień przed planowanym terminem system przypomni ci o szczepieniu.
Bezpłatna infolinia - 989. Dzwoniąc na nią możesz zarejestrować siebie lub kogoś ze swoich bliskich. Do zapisu potrzebny jest numer PESEL. Jeśli podczas rejestracji podasz swój numer kontaktowy, na telefon otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówionej wizyty szczepienia. Podczas rejestracji otrzymasz termin i miejsce szczepienia.
SMS o treści "SzczepimySie" na numer 880 333 333. Wówczas połączysz się z systemem, który przeprowadzi Cię przez rejestrację krok po kroku. Początkowo zostaniesz poproszony o podanie numeru PESEL, a potem kodu pocztowego. System rejestracyjny zaproponuje najbliższy wolny termin szczepienia w punkcie położonym w pobliżu twojego miejsca zamieszkania. W przypadku niedogodności terminu możesz wybrać inną datę. Po zakończeniu rejestracji - na dobę przed zaplanowanym szczepieniem - otrzymasz wiadomość SMS z przypomnieniem terminu i miejsca szczepienia.
Kontakt z punktem szczepień. Ministerstwo Zdrowia zaleca, by robić to telefonicznie. Wizyta w punkcie może wiązać się z koniecznością stania w kolejce oraz jest bezpośrednim narażaniem na ryzyko zakażenia.