Stan zagrożenia epidemicznego zostanie przedłużony. Możliwe trzy nowe terminy
Przedłużenie stanu zagrożenia epidemicznego jest pewne - na dniach poznamy dokładny termin. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podał aż trzy możliwe terminy - jeden, dwa lub trzy miesiące.
Czym jest stan zagrożenia epidemicznego?
Stan zagrożenia epidemicznego jest prawnym terminem związanym z ustawą o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Można powiedzieć, że taki stan zagrożenia występuje tuż przed wprowadzeniem stanu epidemii, w tym przypadku epidemii koronawirusa.
W trakcie trwania epidemii rząd może nałożyć pewne restrykcje, wprowadzić różne zakazy i nakazy, do których obywatele muszą się dostosować. Stąd wszelkie pomysły dotyczące noszenia maseczek, dezynfekcji rąk, a nawet lockdownu.
Obecnie znajdujemy się w stanie wspomnianego zagrożenia epidemicznego. Podczas takiej sytuacji rząd nie powołuje personelu do zwalczania epidemii, może jednak wprowadzać te same nakazy, co podczas samej epidemii.
Stan zagrożenia epidemicznego jest informacją o możliwym powrocie choroby, jaką jest COVID-19. W trakcie stanu zagrożenia epidemicznego należy zachować szczególną rozwagę i stosować się do wszelkich restrykcji, aby uniknąć samego stanu niebezpiecznej epidemii.
Do kiedy będzie obowiązywać stan zagrożenia epidemicznego?
Początkowo stan zagrożenia epidemicznego miał zakończyć się 31 marca 2023 roku. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podał jednak trzy nowe terminy w związku z epidemią koronawirusa. Na pewno wiemy, że stan epidemicznego zagrożenia nie nastąpi z końcem marca.
Waldemar Kraska zakłada, że zagrożenie epidemiczne zostanie przedłużone do końca kwietnia, maja lub nawet czerwca. W związku z wydłużeniem tego okresu wiele regulacji prawnych w ustawie covidowej zostanie zmienionych. Informacja o zmianach jest bardzo ważna, należy bowiem zmienić kilkadziesiąt innych ustaw w związku z nowelizacją ustawy covidowej.
W związku z dużymi zmianami samorządy chcą, aby stan zagrożenia epidemicznego został przedłużony nawet do czerwca. Termin ten argumentują problemami prawnymi i organizacyjnymi.
Kiedy został wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego?
Przypomnijmy, że 16 grudnia 2022 roku Rada Ministrów wprowadziła rozporządzenie covidowe w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego. Miało się ono zakończyć 31 marca 2023 roku. Niestety termin ten jest już nieaktualny.
Stan zagrożenia epidemicznego jest następstwem samego stanu epidemii w celu całkowitego zniwelowania choroby, jaką jest COVID- 19. Zniesiono dużą część restrykcji, jednak nie wszystkie. Wiele z nich będzie obowiązywać do czasu zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego.
Stan zagrożenia epidemicznego - ograniczenia
Stan zagrożenia epidemicznego to również czas restrykcji i obowiązek przestrzegania ich. Oto najważniejsze postanowienia, które mają wpływ na życie codzienne:
- nakaz noszenia maseczek w przychodniach, aptekach, poradniach i szpitalach;
- pracodawca może zlecać wykonywanie pracy zdalnej przez pracownika zatrudnionego na umowę o pracę;
- pracownicy mają obowiązek wykonywania badań okresowych do 180 dni po ustaniu stanu zagrożenia epidemicznego;
- pracodawca nie musi uzyskać zgody pracownika, aby udzielić mu zaległego urlopu w wymiarze nawet 30 dni;
- w przypadku zakażenia koronawirusem pracownik otrzymuje zwolnienie lekarskie na 7 dni oraz zaleca mu się samoizolację;
- obowiązek szczepień przeciw COVID- 19 dla personelu medycznego.
W 2022 roku z końcem marca zniesiono kwarantannę oraz obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych.
Dzisiejsze postanowienia nie są zbyt restrykcyjne w porównaniu do tych z początków epidemii korona wirusa. Należy jednak stosować się do nich, w celu jak najszybszego zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego.
CZYTAJ TAKŻE: