Reklama

Reklama

"Rzeczpospolita": Polska słono zapłaci za sądy

Komisja Europejska pracuje nad mechanizmem wiążącym fundusze unijne z funkcjonowaniem "efektywnego i niezależnego sądownictwa" - informuje w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Jak dowiaduje się "Rzeczpospolita", KE ma przedstawić szczegóły nowego mechanizmu w drugiej połowie roku. Pomysł poparli już komisarze, którzy uczestniczyli w pierwszej dyskusji na temat wieloletniego budżetu na okres po 2020 roku. 

Opracowaniem mechanizmu uzależniającego pieniądze z budżetu od istnienia "efektywnego i niezależnego sądownictwa" ma zająć się unijna komisarz sprawiedliwości Vera Jourova. W rozmowie z "Rz" powiedziała, że "kryteria muszą być precyzyjne". 

Jak zauważa dziennik, Komisja Europejska nieraz podkreślała, że nie chce karać Polski finansowo, z drugiej jednak strony "zrozumiała, że nie ma innych niż finansowe, skutecznych metod wywierania presji na kraje, które według KE łamią praworządność". 

Reklama

Gazeta podkreśla, że po rekonstrukcji rządu i wymianie premiera Polska wyraźnie zmieniała retorykę w relacjach z Brukselą. 

Jeśli nie zagwarantuje niezależności sądownictwa, może stracić miliardy euro z unijnego budżetu - konkluduje "Rzeczpospolita".

Więcej w "Rzeczpospolitej"

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy