Reklama

Reklama

"Rzeczpospolita": Polacy podzieleni w kwestii Marszu Niepodległości. Sondaż

Marsz Niepodległości, który odbył się 11 listopada, budzi tyle samo ocen pozytywnych, co negatywnych. Pierwsza grupa ocenia go jako imprezę "patriotyczną", druga jest zdania, że nacjonalizm i antysemityzm nie były nieistotnym marginesem tej imprezy - czytamy w środowej "Rzeczpospolitej".

Wyniki sondażu IBRiS, wykonanego na zlecenie "Rzeczpospolitej" na próbie 1100 respondentów, wskazują na wyraźny podział w ocenie Marszu Niepodległości przez Polaków.  

Opinię, że "Marsz Niepodległości to impreza patriotyczna, a nacjonalizm i antysemityzm to nieistotny margines tego wydarzenia", podziela 43,9 proc. respondentów, natomiast 43,7 proc. - nie zgadza się z nią. Zdania na ten temat nie wyraziło 12,4 proc. pytanych.  

Co piąty badany (21,1 proc.) uważa, że Polskę powinni zamieszkiwać tylko Polacy. Większość jednak (78,5 proc.) nie zgodziło się z takim stwierdzeniem. Jedynie 0,4 proc. pytanych nie wyraziło opinii na ten temat. 

Reklama

35,1 proc. respondentów odczuwa zagrożenie ze strony islamu. Prawie tyle samo (35,5 proc.) podkreśla także, że polska kultura jest bardziej wartościowa od sąsiednich, co - jak wskazuje dziennik - może sugerować, że respondenci "nie są odporni na wirus ksenofobii".

Obaw przed islamem nie ma 59,4 proc. badanych, a 56,7 nie zgadza się z wywyższaniem polskiej kultury, jednak - jak podkreślają autorzy sondażu - "przepaść" pomiędzy jedną grupą a drugą jest wielka.

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", odpowiedzi uzależnione były także od miejsca zamieszkania. Największe poczucie zagrożenia odczuwają mieszkańcy małych miejscowości (na wsi do 55 proc.).

Więcej w "Rzeczpospolitej".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne