"DGP": Nowy regulamin Trybunału Konstytucyjnego
W Monitorze Polskim opublikowano uchwałę zgromadzenia ogólnego sędziów Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nowego regulaminu TK. Zgodnie z jego zapisami, sędziowie nie będą mogli składać zdań odrębnych dotyczących składu orzekającego - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
Uchwała dotycząca nowego regulaminu TK została opublikowana w Monitorze Polskim 1 sierpnia i od tego dnia weszła w życie.
Jak informuje "DGP", w dokumencie zmieniły się zasady składania przed sędziów zdań odrębnych dotyczących składu orzekającego; wprowadzono także nowy zapis związany z utrwalaniem lub transmisją rozpraw przez media. Ponadto niektóre z pism będą mogły zostać zastrzeżone do osobistego wglądu prezes TK Julii Przyłębskiej.
Uchwała zgromadzenia ogólnego sędziów TK w sprawie regulaminu dostępna jest TUTAJ
Regulamin "przymknie usta" starym sędziom?
Zgodnie z par. 54. ust. 1., sędzia składu orzekającego, który nie zgadza się z większością głosujących, może podczas głosowania nad orzeczeniem zgłosić zdanie odrębne.
Jak zauważa "DGP", zdanie odrębne nie może jednak dotyczyć rubrum (części wstępnej) orzeczenia. A to właśnie w tej części wyroku podawani są m.in. członkowie składu orzekającego - podkreśla dziennik.
Utrwalanie lub transmisja rozpraw TK
Inny kontrowersyjny zapis w nowym regulaminie dotyczy utrwalania przebiegu rozpraw (par. 43. ust. 1.). Zgodnie z zapisem, "prezes Trybunału może zezwolić przedstawicielom radia, telewizji oraz prasy na utrwalanie lub transmisję przebiegu rozprawy". Poprzedni regulacje zakładały, że taką decyzję podejmuje nie prezes TK, a przewodniczący składu orzekającego.
Regułą była też jawność rozpraw, a ograniczenie transmisji stosowano wyjątkowo - zauważa "DGP".
Pisma zastrzeżone do osobistego wglądu prezesa TK
W nowym regulaminie znalazł się również zapis, który pozwala prezes TK Julii Przyłębskiej określić w drodze rozporządzenia rodzaj pism zastrzeżonych do jej osobistego wglądu lub podpisu "ze względu na osoby, organy władzy publicznej albo charakter pisma" (par. 18. ust. 4.).
Więcej w "Dzienniku Gazecie Prawnej".