Reklama

Julia Przyłębska

Środa, 14 września 2022 (12:47)AktualizacjaWtorek, 12 września 2023 (15:29)

Julia Przyłębska to polska prawniczka, która pełni funkcję Prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Zdobywała doświadczenie w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, w którym orzekała w sprawach Wydziału Ubezpieczeń Społecznych.

Julia Przyłębska
Julia Przyłębska/Trybunał Konstytucyjny/materiały prasowe

Julia Przyłębska

  • Data urodzenia:16.11.1959
  • Miejsce urodzenia:Bydgoszcz
  • Kraj urodzenia:Polska

Julia Przyłębska - kariera

Julia Przyłębska zdobyła wykształcenie w 1982 roku na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W 1991 r. została przydzielona do spraw orzekających, dotyczących Ubezpieczeń Społecznych w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. W 1998 r. zrezygnowała z urzędu sędziego. W latach 1998-2001 podjęła pracę w placówkach dyplomatycznych w Niemczech. Pełniła tam funkcję radcy Ambasady RP w Berlinie i w Kolonii. W 2001 r. powróciła do orzekania w Wydziale Ubezpieczeń Społecznych w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, jednak nie na długo, ponieważ w 2003 r. ponownie zrzekła się funkcji sędziego. Po rezygnacji podjęła służbę dyplomatyczną w Berlinie, w Ambasadzie RP. W 2007 r. na wniosek ówczesnego prezydenta RP powróciła do orzekania w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.

Julia Przyłębska w Trybunale Konstytucyjnym

1 grudnia 2015 roku Julia Przyłębska została wybrana przez Sejm RP na sędzię Trybunału Konstytucyjnego. W grudniu 2016 r. Prezydent RP powołał ją na stanowisko prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Tym samym zastąpiła Andrzeja Rzeplińskiego, pełniącego wcześniej tę funkcję.

Julia Przyłębska wraz z Piotrem Pszczółkowskim zostali mianowani sędziami Trybunału Konstytucyjnego w 2015 roku. Do orzekania zostali dopuszczeni tylko oni, a pozostałych trzech sędziów wybranych przez PiS nie dostało nominacji. Według opinii części prawników powołanie Julii Przyłębskiej odbyło się z naruszeniem prawa. Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z 3 grudnia 2015 orzekł o niezgodności z Konstytucją RP przepisu ustawy dopuszczającego wybór przez Sejm VII kadencji dwóch sędziów w miejsce sędziów kończących kadencje w trakcie Sejmu VIII kadencji.

Kontrowersje wywołał również wyrok zatwierdzony przez Julię Przyłębską w 2020 r., dotyczący zakazu wykonywania aborcji z powodu ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Wyrok wywołał falę ogólnopolskich protestów.

Julia Przyłębska - życie prywatne

Julia Przyłębska to córka Wolfganga Żmudzińskiego. Jej mąż - Andrzej Przyłębski - jest profesorem filozofii, wykładającym na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Mają dwóch synów: Marcina Przyłębskiego, pełniącego obecnie funkcję dyrektora Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń oraz młodszego Alana Przyłębskiego. Ten ostatni kandydował w 2006 r. na radnego Miasta Poznań.

Powiązane z tematem Julia Przyłębska

Trybunał Konstytucyjny to polski sąd konstytucyjny, organ władzy sądowniczej, którego głównym zadaniem jest sądowa kontrola konstytucyjności prawa. Trybunał Konstytucyjny kontroluje zgodność norm...

Julia Przyłębska - Wiadomości

Środa, 6 marca 2024 (19:36)
- Nie można uchwalą Sejmu stwierdzić, że sędzia nie ma prawa orzekać w TK. Nie macie państwo do tego żadnego prawa - powiedziała prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska w Sejmie. W środę...

Julia Przyłębska - Wideo