Wigilia nie tylko katolicka
Zdecydowana większość Polaków rozpoczyna bożonarodzeniowe świętowanie. Warto jednak pamiętać, że do wigilijnej wieczerzy zasiądą dzisiaj nie tylko katolicy. Reporterzy RMF FM przyjrzeli się zwyczajom innych chrześcijańskich wyznań.
Mariawici to niewielka wspólnota chrześcijan w Polsce, która wyłoniła się z kościoła rzymskokatolickiego. Mariawityzm wyznaje w naszym kraju około 30 tysięcy osób. Nazwa odłamu pochodzi od łacińskich słów Mariae vitam (imitantes), które oznaczają: Maryi życie naśladujący. Śladami świątecznych zwyczajów mariawitów podążyły reporterki RMF FM Kamila Biedrzycka i Agnieszka Witkowicz. Zawędrowały do parafii mariawitów w Warszawie...
Połowa polskich ewangelików mieszka na Śląsku Cieszyńskim. Wyznawcy tego nurtu chrześcijaństwa zamieszkują ten region naszego kraju od prawie pięciuset lat. Dziś - jak co roku - protestanci zasiądą do wigilijnej wieczerzy. Na świątecznym stole - oprócz tradycyjnych opłatków - znajdą się też inne... regionalne szulki. O zwyczajach wigilijnych ewangelików nasz reporter Marcin Buczek rozmawiał z Dorotą Raszyk ze wsi Simoradz pod Skoczowem:
W Polsce jest ich 80-100 tysięcy, w większości mają ukraińskie korzenie. Grekokatolicy, bo o nich mowa, zamieszkują głównie Warmię i Mazury, Pomorze, Dolny Śląsk, Podkarpacie i Lubelszczyznę. Przed wojną mieszkali na Kresach Wschodnich. Ich świąteczne tradycje w większości mocno się spolonizowały, ale mimo upływu lat grekokatolicy nie łamią się opłatkiem, ale prosforą. Reporterowi RMF FM Krzysztofowi Kotowi opowiadają o niej Maria i Michał Łesiowie:
W Polsce mieszka ponad 500 tysięcy prawosławnych. Połowa z nich - na Podlasiu. W gminie Orla stanowią prawie 80 procent mieszkańców. Prawosławni święta Bożego Narodzenia obchodzą według kalendarza juliańskiego. Wigilia wypada w nim 6 stycznia. Jednak, jak donosi reporter RMF FM Andrzej Piedziewicz, w Orli już czuć świąteczny nastrój: