Policyjny polonez i badania wariografem na aukcji
Policyjnego poloneza, kurs samoobrony, zdjęcie antyterrorysty, portret Jana Pawła II, a nawet... badania wariografem wystawili policjanci na aukcje organizowane w ramach XVIII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Funkcjonariusze jak co roku będą też czuwać nad bezpieczeństwem kwestujących a specjalne "błękitne patrole" - z komendantem głównym na czele - włączą się w zbiórkę pieniędzy.
XVIII Finał WOŚP odbędzie się już w najbliższą niedzielę; pieniądze zbierane będą dla dzieci z chorobami onkologicznymi.
- Funkcjonariusze w całym kraju będą kwestować na rzecz Orkiestry. Przygotowaliśmy też moc atrakcji - pokazy sprzętu, konkursy i aukcje dla wszystkich tych, którzy zamierzają wziąć udział w akcji i wesprzeć dzieci - powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.
Jak dodał, policjanci rozpoczną granie na rzecz WOŚP od samego rana. W głównych punktach większych miast pojawią się policyjne patrole, które będą kwestować na rzecz Fundacji. Na warszawskiej Starówce, pieniądze zbierać będzie szef policji Andrzej Matejuk wraz z antyterrorystami.
Będzie można wziąć również udział w aukcjach - Komenda Główna Policji wystawi m.in. trzy badania wariografem i kurs samoobrony dla dwóch osób, który odbędzie się w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.
Jak powiedział Sokołowski, badanie wariografem to nie tylko propozycja dla osób, które chcą sprawdzić swoje umiejętności zatajania prawdy, ale też dla tych, którzy chcą np. zadać kilka pytań swoim najbliższym.
- Sądzę, że żaden mężczyzna nie odmówi swojej żonie czy narzeczonej, jeśli ta wylicytuje takie badanie i poprosi go o udział w nim - podkreślił, zaznaczając równocześnie, że policja nie bierze odpowiedzialności za wyniki.
Kurs samoobrony trwać będzie dwa dni. - Policyjni eksperci uczyć będą zwycięzców aukcji jak bronić się przed napastnikiem. Pokażą im m.in. różnego rodzaju chwyty - dodał rzecznik.
Policjanci z Białegostoku przekazali natomiast na aukcję policyjnego poloneza, wykorzystywanego w filmie "U Pana Boga za piecem". Z kolei lubuscy funkcjonariusze zlicytują koszulki z wizerunkiem swojej maskotki i napisem "I love policja lubuska".
W Warszawie pod Pałacem Kultury i Nauki stanie policyjne stoisko, w którym będą się odbywać konkursy i quizy dla najmłodszych - związane z bezpieczeństwem. Występ zapowiedziała też Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Stołecznej Policji.
- Policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem wolontariuszy i zwracać uwagę na to, czy osoby kwestujące są do tego uprawnione - dodał Sokołowski. Zaapelował też, by najmłodsi wolontariusze zbierali pieniądze w większych grupach lub pod opieką osób dorosłych.
- Kwestujący powinni unikać miejsc mało uczęszczanych przez ludzi, takich jak podwórka, bramy, parki i skwery - zwłaszcza po zapadnięciu zmroku. W razie napadu, nie starajmy się za wszelką cenę ratować zawartości skarbonki, ponieważ życie i zdrowie jest wartością nadrzędną; starajmy się natomiast zapamiętać jak najwięcej szczegółów mogących później pomóc w zidentyfikowaniu sprawcy i jak najszybciej powiadommy policję - dodał.
INTERIA.PL/PAP