Na Powązkach w pierwszym dniu kwesty zebrano ok. 150 tys. zł
W pierwszym dniu kwesty na cmentarzu na Powązkach zebrano ok. 150 tys. zł - poinformował przewodniczący Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami Marcin Święcicki.
W tegorocznej, zorganizowanej już po raz 34. kweście, bierze udział ok. 150 osób ze świata kultury, a także prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz i prymas Polski kard. Józef Glemp.
Jak powiedział Święcicki, kwesta potrwa do późnych godzin wieczornych przypadających w niedzielę Zaduszek.
- Z zebranych pieniędzy w 2009 r. Komitet planuje renowację kaplic rodzin: Znamierowskich, Groer i kaplicę Matyldy Sawickiej, a także konserwację ok. 20 innych obiektów Powązek - mówił Święcicki. Jak dodał, oprócz prac renowacyjnych Komitet zamierza także stworzyć internetowy dostęp do bazy danych najcenniejszych zabytków powązkowskich.
W sobotniej kweście wzięło udział wielu znanych aktorów starszego i młodszego pokolenia. Po raz 34. pieniądze na nagrobki zbierała Alina Janowska, która od godz. 9 zachęcała odwiedzających cmentarz do choćby najdrobniejszych wpłat. Jak powiedziała PAP, poranna kwesta przebiegała "co najmniej świetnie".
Wśród znanych aktorów, którzy kwestowali w sobotę na Starych Powązkach, był m.in. Mariusz Benoit czy Joanna Trzepiecińska. Przy II i IV bramie cmentarza kwestowali także członkowie Komitetu Opieki nad Starą Rossą w Wilnie, a także osoby, które zbierały pieniądze na Cmentarz Łyczakowski we Lwowie.
Tradycyjnie w al. Katakumbowej przed grobem Jerzego Waldorffa - pomysłodawcy kwesty - wystawiono skarbonkę, przy której harcerki rozdawały darczyńcom "mapki", na których zaznaczono miejsca, gdzie pochowani są zasłużeni dla kraju Polacy.
W rozmowie z jedna z kwestujących harcerek Natalia Michalak powiedziała, że "jest ważne, aby ludzie nie zapominali o zmarłych".
Kwestarzy wyrobami cukierniczymi częstował prof. Andrzej Blikle. Jak co roku, przy bramach cmentarza kupowano także znicze i kwiaty.
Założycielem Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami był pisarz, publicysta, krytyk muzyczny i działacz społeczny Jerzy Waldorff. Od 8 lat Komitet nosi jego imię. W ciągu 34 lat działalności Komitet zadbał o renowację ponad 1200 z 1500 grobów znajdujących się na Starych Powązkach.
Cmentarz Powązkowski powstał dzięki Melchiorowi Szymanowskiemu, który w 1750 r. ofiarował 2,4 ha gruntu z przeznaczeniem na cmentarz katolicki. Pierwszym pochowanym na Powązkach był ksiądz Wincenty Bartłomiej Skrzetuski, którego pogrzeb odbył się w 1791 r. Na cmentarzu pochowano wielu wybitnych Polaków, m.in. Władysława Reymonta, Leopolda Staffa, Marię Dąbrowską, Stanisława Moniuszkę, Józefa Elsnera i Jana Kiepurę.
INTERIA.PL/PAP