Matura 2024. Kiedy termin poprawkowy i kto może do niego przystąpić?
Zgodnie z zapowiedziami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w 2024 roku matury poprawkowe w szkołach średnich odbędą się w drugiej połowie sierpnia. Warto jednak pamiętać, że prawo do przystąpienia do poprawkowych egzaminów maturalnych mają tylko te osoby, które nie zdały egzaminu z jednego przedmiotu. Kiedy są egzaminy poprawkowe, kto będzie mógł je zdawać i jak odwołać się od wyniku? Wyjaśniamy.
Dla maturzystów, którym nie udało się zaliczyć matury w pierwszym terminie, istnieje deska ratunku. Matury poprawkowe to szansa na zdanie egzaminu i dostanie się na wymarzone studia.
Matura 2024. Terminy matur poprawkowych
Wyniki matur w 2024 roku zostaną ogłoszone 9 lipca. Absolwenci, którzy nie otrzymali wymaganych min. 30 proc. z jednego z obowiązkowych egzaminów, mogą przystąpić do matury poprawkowej. W tym celu muszą złożyć pisemne oświadczenie o zamiarze przystąpienia do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu w terminie poprawkowym.
Taką deklarację należy złożyć dyrektorowi szkoły w ciągu siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyników matur, czyli nie później niż do 16 lipca 2024 roku. Można ją również wypełnić w systemie ZIU (Zintegrowany Interfejs Użytkownika).
Terminy matury poprawkowej zostały ogłoszone przez CKE w następujących dniach:
- poprawkowy egzaminy maturalny - część pisemna: język polski lub języki obce nowożytne lub matematyka: wtorek, 20 sierpnia 2024 r., godzina 9:00;
- poprawkowy egzamin maturalny - część ustna: język polski lub języki mniejszości narodowych lub języki obce nowożytne: środa, 21 sierpnia 2024 r. o godzinie wyznaczonej w harmonogramie szkoły.
Dokładne informacje dotyczące miejsca oraz terminów poprawkowych matur ustnych pojawią się na stronach Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych do 9 sierpnia 2024 roku.
Matura 2024. Kto może przystąpić do matury poprawkowej?
Według informacji przedstawionych przez OKE i CKE do matury poprawkowej w 2024 roku może przystąpić absolwent, który nie zdał egzaminu maturalnego tylko z jednego przedmiotu obowiązkowego, zarówno w części ustnej, jak i pisemnej.
Ponadto prawo do przystąpienia do poprawki przysługuje abiturientowi tylko wtedy, gdy przystąpi do wszystkich egzaminów z przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i pisemnej. Żaden z tych egzaminów nie może zostać unieważniony.
Jeśli maturzysta nie zaliczy na minimum 30 proc. dwóch lub trzech przedmiotów obowiązkowych (język polski, matematyka, wybrany język obcy nowożytny) to wówczas możliwość przystąpienia do poprawki nie istnieje. W takiej sytuacji egzamin można zdawać ponownie za rok. Nie ma również możliwości poprawienia słabego wyniku. Np. maturzysta, który zda jakikolwiek egzamin, również z puli przedmiotów dodatkowych, na 40 proc., a do rekrutacji na studia będzie potrzebował lepszego wyniku, nie może podejść do poprawki.
Matura 2024. Kiedy wyniki matury poprawkowej?
Wyniki matur poprawkowych pojawią się w systemie ZIU (Zintegrowany Interfejs Użytkownika) 10 września 2024 roku. Tego samego dnia maturzyści będą mogli odebrać świadectwo dojrzałości, aneksy do świadectw dojrzałości oraz zaświadczenia o wynikach egzaminu maturalnego.
Absolwenci szkół średnich, którzy zdali maturę poprawkową, mogą wziąć udział w dodatkowych rekrutacjach na studia, które potrwają do 15 października 2024 roku.
Matura 2024. Jak odwołać się od wyniku?
Jeśli maturzysta uzna, że jego egzamin nie został właściwie oceniony, może złożyć wniosek o wgląd do pracy maturalnej. Jest to możliwe przez sześć miesięcy od daty ogłoszenia wyników matury (9 lipca). Wniosek można złożyć osobiście, mailowo lub listownie w siedzibie właściwej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej (OKE). Wzór wniosku jest dostępny na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).
W ciągu pięciu dni od otrzymania wniosku, dyrektor OKE wyznacza termin wglądu, który odbywa się w siedzibie OKE. Na obejrzenie pracy maturalnej przysługuje 30 minut. Po wglądzie w pracę maturalną abiturienci mają dwa dni na złożenie wniosku o weryfikację liczby punktów. W tym wniosku należy wskazać numery zadań, które według zdającego zostały źle ocenione.
Należy pamiętać, że wnioski są przyjmowane według kolejności zgłoszeń, dlatego warto działać szybko. Szczegółowe informacje dotyczące procedury odwoławczej znajdują się na stronie CKE. Można je również otrzymać, kontaktując się z właściwą OKE.