Czat z Rektorem Politechniki Krakowskiej
Dlaczego warto zostać inżynierem? Jak wybrać jeden z 20 atrakcyjnych kierunków na Politechnice Krakowskiej? Jakie nowości czekają na tegorocznych kandydatów? Czy przyszły inżynier musi zdawać rozszerzoną maturę z matematyki? Dlaczego pracodawcy rozchwytują absolwentów Politechniki? Jak przejść przez studia techniczne ciesząc się studenckim życiem? Już 4 maja o godz. 16:30 prof. Kazimierz Furtak, Rektor Politechniki Krakowskiej, będzie gościem Czaterii.
Pytania do naszego gościa możecie przesyłać już teraz - PISZCIE.
Prof. Kazimierz Furtak - ma 59 lat, z Politechniką Krakowską jest związany nieprzerwanie od ponad 40 lat, od czasu studiów, które odbył w latach 1968-1973 na ówczesnym Wydziale Budownictwa Lądowego. W 1979 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych, potem zostałem doktorem habilitowanym. Tytuł profesora otrzymał w 1999 r., a od 2002 r. pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego. Jest rektorem Politechniki Krakowskiej od 2008 roku, wcześniej był prodziekanem, dziekanem Wydziału Inżynierii Lądowej, a także przez dwie kadencje prorektorem. Jego zainteresowania naukowe to przede wszystkim konstrukcje mostowe, zagadnienia zmęczeniowe w odniesieniu do materiałów i konstrukcji, zastosowania nowoczesnych materiałów kompozytowych w budowie mostów oraz projektowanie tuneli komunikacyjnych. Jest autorem lub współautorem około 260 prac dla gospodarki, w większości wdrożonych.
Uczestniczył w projektowaniu mostu o najdłuższym w Polsce przęśle zespolonym i pierwszego w naszym kraju długiego tunelu drogowego. Uczestniczy w pracach różnego rodzaju gremiów naukowych: Sekcji Inżynierii Lądowej i Wodnej Międzywydziałowej Komisji Nauk Technicznych PAU, Komisji Budownictwa Oddziału Krakowskiego PAN, przewodniczy Komitetowi Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN, zasiada też w Radzie Programowej ds. Rozwoju Infrastruktury Transportowej Miasta Krakowa. Szczególnie ceni sobie przewodniczenie Związkowi Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej. Jest również członkiem komisji nadzorującej budowę Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się". Lubi turystykę samochodową, interesuje się sportem i pierwszymi latami chrześcijaństwa.