Urząd ds. Kombatantów: Świadczenia kombatanckie to nie odszkodowania za Holokaust
Świadczenia kombatanckie wypłacane dla każdego kombatanta lub osoby represjonowanej nie stanowią odszkodowania czy też specjalnych rent - podkreśla w specjalnym komunikacie Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Oświadczenie urzędu to odpowiedź na niedawny artykuł zamieszczony w izraelskim serwisie "The Times of Israel", którego autor informował, że w wyniku zmiany prawa w Polsce około 50 tysięcy Izraelczyków polskiego pochodzenia, ofiar Holokaustu, będzie miało możliwość ubiegania się o specjalny zasiłek do emerytury wypłacany przez polskie państwo.
Według materiału, zasiłek przysługuje wszystkim polskim obywatelom, którzy cierpieli z powodu okupacji nazistowskiej i radzieckiej, oraz ich małżonkom. Podano nawet przykład żołnierza Armii Czerwonej, który podczas marszu na zachód poślubiłby polską obywatelkę, a po wojnie wróciłby do ojczyzny.
Artykuł wywołał falę komentarzy krytykujących państwo polskie za wypłacanie "odszkodowań" ofiarom Holokaustu. Wiele osób uznało, że jest to pośrednie przyznanie się do winy za zbrodnie, do których dochodziło w obozach koncentracyjnych i zagłady utworzony na terytorium Polski przez nazistów. Wielokrotnie wskazywano na to, że takie świadczenia powinny wypłacać Niemcy.
"To nie jest odszkodowanie"
Odpowiadając na te falę krytyki Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych poinformował, że świadczenia kombatanckie, o których mowa, nie stanowią odszkodowania ani specjalnej renty. Zasiłek w wysokości ok. 400 zł miesięcznie przysługuje "wszystkim kombatantom i innym osobom uprawnionym (...) pod warunkiem, że posiadają obywatelstwo polskie lub posiadali je w okresie działalności kombatanckiej bądź w okresie podlegania represjom".
Zmiana prawa, o której informuje "The Times of Isreal" to natomiast nic innego, jak nowelizacja ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego z marca tego roku. Dotyczy ona technicznej strony wypłaty świadczeń kombatanckich osobom mieszkającym za granicą. Do tej pory bowiem pieniądze były wypłacane "osobie przez nie upoważnionej, zamieszkałej w Polsce albo na prowadzony w Polsce rachunek w banku". Po wejściu w życie nowelizacji zniknie wymóg posiadania prowadzonego w Polsce konta. Tym samym wiele osób, które wcześniej z przyczyn technicznych nie mogły otrzymywać świadczenia, a miały do niego prawo, będzie mogło korzystać z pieniędzy.
Obecnie z powodu ograniczeń tylko około tysiąca osób mieszkających za granicą pobiera świadczenia kombatanckie. Urząd przewiduje, że po wejściu w życie nowelizacji ta liczba wzrośnie. Zaznacza jednak, że podawana przez "The Times of Israel" liczba 50 tys. "jest dalece zawyżona".
Pełna treść komunikatu (m.in. z listą osób uprawnionych do otrzymania świadczenia kombatanckiego) dostępna jest na stronie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych