Nowy dowód osobisty. Co się zmieni?
Od 1 marca 2015 r. będzie obowiązywał nowy wzór dowodu osobistego obsługiwany przez System Rejestrów Państwowych. - W dowodzie nie ma już adresu zameldowania, rysopisu i własnoręcznego podpisu. To dokument lepiej zabezpieczony – wyjaśnia rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.
W nowym dowodzie pojawi się szereg zabezpieczeń - zapewnia rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak. Wśród nich znajdą się: dwukrotnie powtórzone zdjęcie posiadacza, mikrodruki, tłoczenia i specjalne farby, dzięki czemu znacznie trudniej będzie go sfałszować.
Na dowodzie będą zamieszczone informacje o polskim obywatelstwie i opisy pól po angielsku.
Czego nie będzie na nowym dowodzie?
Z dokumentów tożsamości zniknie adres zameldowania. Dzięki temu, przy każdej zmianie meldunku wymiana dowodu nie będzie potrzebna. Nie będzie także informacji o kolorze oczu i wzroście ani skanu podpisu posiadacza.
Jak wyjaśnia rzeczniczka MSW, zrezygnowano z wszelkich danych, które nie są niezbędne albo polegają na subiektywnej ocenie obywatela lub urzędnika.
Nowa fotografia taka, jak w paszporcie
Fotografia w nowych dowodach osobistych powinna być taka sama jak ta, która obowiązuje w paszportach. Zdjęcie dołączone do wniosku powinno być wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.
Wnioski złożymy w dowolnym urzędzie gminy
Dowód będzie można wyrobić w najbliższym urzędzie gminy, niezależnie od meldunku. Dotychczas mogliśmy to zrobić tylko w urzędzie właściwym dla naszego miejsca zameldowania. Nowy dokument odbierzemy w tym samym urzędzie, w którym złożyliśmy wniosek. Zmieniły się również wnioski dowodowe. Jak zapewnia rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak, są one bardziej przejrzyste i mają zredukować liczbę błędów popełnianych przy wypełnianiu formularzy.
Nie musimy wymieniać starych dowodów
Dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych. Nie będzie konieczności wymiany dokumentów.