Matura 2016. Jak oceniane są prace maturzystów?
- Maturalne arkusze egzaminacyjne oceniane są przez egzaminatorów. Po zakończeniu egzaminu koordynatorzy, eksperci okręgowych komisji egzaminacyjnych przyjeżdżają do Warszawy i tam ustalana jest ostateczna wersja kryteriów oceniania – mówi w rozmowie z Interią dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej Lech Gawryłow. Sesja egzaminów pisemnych matury 2016 rozpoczęła się 4 maja, a zakończy 24 maja.
- Oczywiście, te zadania były wcześniej standaryzowane, ale ważne jest, by po egzaminie jeszcze raz sprawdzić, jak funkcjonują kryteria oceniania, które zostały przygotowane do pracy egzaminatorów - tłumaczy dyrektor krakowskiej OKE.
W tym roku, w całej Polsce do matury przystąpiło ponad 283 tysięcy uczniów. Każdy z maturzystów, by zaliczyć maturę 2016 musi zdać co najmniej cztery egzaminy pisemne (trzy podstawowe: język polski, matematyka i język obcy nowożytny oraz jeden przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym) i dwa ustne.
46 procent maturzystów będzie zdawać tylko jeden dodatkowy przedmiot na maturze 2016. 30 procent zdecydowało się na dwa egzaminy dodatkowe, a 20 procent - na trzy. Najczęściej wybieranym przedmiotem dodatkowym na poziomie rozszerzonym jest język angielski. Wybrało go 52 procent zdających.
Świadectwo dojrzałości z wynikami matury abiturienci otrzymają 5 lipca.
Od pierwszego dnia matur, w naszym raporcie specjalnym "Matura 2016" przekazujemy najświeższe informacje na temat egzaminów oraz publikujemy arkusze Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wraz z nieoficjalnymi rozwiązaniami, zaproponowanymi przez naszych ekspertów. Wszystkie materiały dostępne są tutaj: Arkusze i odpowiedzi
Egzamin maturalny w warszawskim liceum
Zobacz także: