We Włoszech rekordowe przyrosty zakażeń, w Lombardii najgorzej. "Potrzebne drastyczne kroki"

We Włoszech będą potrzebne znacznie bardziej drastyczne kroki, jeśli w ciągu 15-20 dni nie dojdzie do poprawy sytuacji pandemicznej i odwrócenia tendencji wzrostu zakażeń - ostrzegł szef oddziału chorób zakaźnych w szpitalu w Mediolanie profesor Massimo Galli.

Walka z epidemią we Włoszech
Walka z epidemią we WłoszechAntonio MasielloGetty Images

W czwartek 22 października zanotowano we Włoszech ponad 16 tys. zakażeń, w tym w Lombardii około 4100. Sytuacja w tym regionie pozostaje najtrudniejsza.

O godz. 23 wejdzie tam w życie godzina policyjna i będzie obowiązywać do godz. 5.

W wywiadzie dla telewizji RAI profesor Galli powiedział, że nowy generalny lockdown w kraju byłby "działaniem w desperacji i dowodem porażki innych kroków" w celu zahamowania zakażeń.

Zdaniem eksperta z mediolańskiego szpitala Sacco i tamtejszego uniwersytetu należało wprowadzić restrykcje już dwa tygodnie temu.

Służby medyczne w Mediolanie alarmują, że ludzie zakażają się koronawirusem również w kolejkach na testy na ich obecność.

"Ludzie robią test, a potem dalej wychodzą z domu, zanim otrzymają wynik. Paradoksalnie niektórzy zakażają się, stojąc w kolejce do testu" - stwierdził dyrektor Agencji Ochrony Zdrowia w stolicy Lombardii Vittorio De Micheli w wywiadzie radiowym.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Warszawa: Tak powstaje szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym

- Dzisiaj otwieramy pierwszy szpital tymczasowy. Jest to oddział szpitala MSWiA. Docelowo będzie to 1200 łóżek. W pierwszym etapie, który dzisiaj właśnie się kończy, uruchamiany 300 łóżek. Kolejny etap, za tydzień, dojdziemy do 500 łóżek. I potem w kolejnym etapie łącznie 1200 łóżek" - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Zaznaczył, że na te 1200 łóżek sto to będą łóżka OIOM-owe. Z kolei premier Mateusz Morawiecki powiedział na konferencji prasowej, że takich miejsc, "budowanych w różnych systemach" jest bardzo wiele i zapewnią one 10 tys. łóżek szpitalnych. Przypomnijmy, że wcześniej, 21 października, opublikowano pierwsze zdjęcia ze środka warszawskiego obiektu.

Jak podkreślił w czwartek szef KPRM - 100 z 1200 miejsc to będą łóżka OIOM-owe.Jacek Dominski/Reporter
Kolejny etap, którego ukończenie przewidziane jest za tydzień, w sumie zostanie utworzone 500 łóżek. W kolejnym etapie do dyspozycji chorych na COVID-19 będzie łącznie 1200 łóżek.Jacek Dominski/Reporter
W pierwszym etapie (zakończonym w czwartek) uruchomione zostanie 300 łóżek.Jacek Dominski/Reporter
Premier Mateusz Morawiecki (z lewej), minister zdrowia Adam Niedzielski (drugi z prawej), szef KPRM Michał Dworczyk (z prawej) oraz dr n. med. Artur Zaczyński.Radek PietruszkaPAP
Do wszystkich przygotowanych miejsc został podciągnięty tlen.Radek PietruszkaPAP
Mateusz Morawiecki ogląda sprzęt szpitalny na stadionie PGE Narodowy w Warszawie, na którym kończy się budowa szpitala tymczasowego.Radek PietruszkaPAP
Premier Mateusz Morawiecki.Radek PietruszkaPAP
Minister zdrowia Adam Niedzielski na stadionie PGE Narodowy w Warszawie.Radek PietruszkaPAP
Szpital tymczasowy na Stadionie NarodowymKPRM/Daniel GnapPAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?