Szczepienie przeciw COVID-19 a płodność. Naukowcy ucięli spekulacje
Zaszczepienie się przeciw COVID-19 nie zaburza płodności ani u kobiet, ani u mężczyzn - wynika z badań opublikowanych w piśmie "American Journal of Epidemiology". Naukowcy udowodnili jednocześnie, że panowie zakażeni koronawirusem mogą na krótko mieć obniżoną płodność.
Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez naukowców z Boston University School of Public Health w Bostonie (Massachusetts, USA). Przeanalizowali oni dane zebrane wśród 2126 kobiet, z USA lub Kanady, oraz ich partnerów.
Pary uczestniczyły w badaniu o nazwie Pregnancy Study Online (PRESTO). Rekrutowane są do niego panie próbujące zajść w ciążę, a ich stan zdrowia jest monitorowany do sześciu miesięcy po urodzeniu dziecka. Ponadto zbierane są między innymi informacje socjologiczne, demograficzne, jak i dotyczące stylu życia.
Liczba przyjętych dawek lub pochodzenie szczepionki nie mają powiązań z płodnością
Sprawdzano, czy zaszczepienie się przeciw COVID-19 - szczepionkami Pfizera, Moderny lub firmy Johnson&Johnson - może mieć wpływ na prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w cyklu miesiączkowym. Okazało się, że odsetek ciąż u kobiet, które otrzymały co najmniej jedną dawkę szczepionki był niemal identyczny, jak wśród pań niezaszczepionych.
Podobne wyniki uzyskano wśród partnerów kobiet. Dodatkowe analizy, w których uwzględniano liczbę przyjętych dawek szczepionki, jej producenta, historię płodności, wykonywany zawód oraz miejsce zamieszkania, również nie wykazały związku między szczepieniem przeciw COVID-19 a płodnością.
Badacze zaobserwowali natomiast, że zakażenie SARS-CoV-2 może krótkotrwale obniżać płodność mężczyzn. Panowie, którzy mieli pozytywny wynik testu na koronawirusa w okresie krótszym niż 60 dni od danego cyklu, mieli obniżoną płodność w porównaniu z mężczyznami, którzy wcześniej byli zainfekowani koronawirusem lub mieli pozytywny wynik testu w okresie 60 dni lub więcej od danego cyklu miesiączkowego.
Badanie: Infekcja koronawirusem obniża jakość nasienia
Jak podkreślają autorzy pracy, wyniki te potwierdzają rezultaty wcześniejszych badań, w których powiązano COVID-19 ze spadkiem jakości spermy i innymi zaburzeniami płodności. Ich zdaniem można by tego uniknąć dzięki szczepieniu się.
- Wiele osób w wieku reprodukcyjnym przytacza obawy o płodność jako powód nieszczepienia się. Nasze badanie wskazuje po raz pierwszy, że szczepienie przeciw COVID-19 któregokolwiek z partnerów nie ma wpływu na płodność par próbujących zajść w ciążę poprzez stosunek płciowy - skomentowała główna autorka pracy dr Amelia Wesselink.
Jak dodała, czas do zajścia w ciążę par był bardzo podobny niezależnie od tego czy ktoś przyjął szczepionkę, czy nie.
Z kolei współautorka badania dr Lauren Wise oceniła, iż m.in. duża liczebność badanej grupy oraz fakt, że jej członkowie pochodzili z różnych geograficznie lokalizacji, stanowią o zaletach badania; podobnie jak to, że w analizie uwzględniono wiele czynników: wiek, status społeczno-ekonomiczny, występujące schorzenia, wykonywany zawód czy poziom stresu.
INTERIA.PL/PAP