Osoby w okularach mniej narażone na COVID-19. Nowe wyniki badań
Osoby noszące okulary mogą być mniej narażone na infekcję koronawirusem – ocenili chińscy naukowcy w badaniu zamieszczonym na portalu JAMA Ophthamology. Odsetek osób krótkowzrocznych w grupie pacjentów z COVID-19 był pięć razy niższy niż w społeczeństwie.
Wśród 276 pacjentów leczonych między 27 stycznia a 13 marca w szpitalu w chińskim mieście Suizhou tylko 5,8 proc. regularnie nosiło okulary przez ponad osiem godzin dziennie ze względu na krótkowzroczność. Z wcześniejszego badania wynika natomiast, że na taką wadę wzroku cierpi 31,5 proc. społeczeństwa.
"Może to być wstępny dowód, że osoby noszące codziennie okulary są mniej podatne na COVID-19, a noszenie okularów może być czynnikiem ochronnym, zmniejszającym ryzyko zakażenia" - ocenili badacze ze Szpitala Uniwersytetu w Nanchang w prowincji Jiangxi na południu Chin.
Koronawirus często przenosi się przez oczy
Naukowcy podejrzewają, że okulary mogą powstrzymywać noszące je osoby przed częstym dotykaniem oczu i przenoszeniem wirusa z dłoni do oczu. Zwracają uwagę, że oczy uważane są za ważny kanał, jakim koronawirus SARS-CoV-2 może przedostać się do organizmu.
"Obecnie wiele wytycznych dotyczących COVID-19 mówi o konieczności zwracania uwagi na zapobieganie infekcji poprzez oczy, ale większość ludzi skupia się tylko na noszeniu maseczek i izolacji w domach, ignorując zalecenia, takie jak częste mycie rąk i unikanie dotykania oczu dłońmi. Wyniki tego badania mogą być użyte jako dowód na wagę tych dwóch zaleceń" - napisali chińscy naukowcy.
30 z 276 analizowanych pacjentów leczonych na COVID-19 w Suizhou nosiło okulary, w tym 16 ze względu na krótkowzroczność, a 14 - ze względu na starczowzroczność. Tylko osoby z tą pierwszą wadą wzorku nosiły okulary przez ponad osiem godzin dziennie.
Badacze porównali ich liczbę z wynikami badania przeprowadzonego w 1987 roku w prowincji Hubei. Wykazało ono, że na krótkowzroczność cierpiało wówczas 31,5 proc. uczniów i studentów w wieku od siedmiu do 22 lat. W chwili publikacji nowego badania osoby te miały 42-57 lat, były więc w wieku zbliżonym do analizowanych pacjentów z COVID-19, średnia wieku których wynosiła 31 lat - wyjaśnili naukowcy.
Z Kantonu Andrzej Borowiak
Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki: