Ograniczenia dla niezaszczepionych. Najnowszy sondaż dla "Wydarzeń"
Większość Polaków uważa, że osoby niezaszczepione przeciwko COVID-19 nie powinny wchodzić do restauracji czy kin. W najnowszym sondażu IBRiS dla "Wydarzeń" Polsatu pomysł wprowadzenia takiego zakazu poparło 53,8 proc. badanych. Ankietowani zostali również zapytani o obowiązkowe szczepienia dla medyków i nauczycieli.
W badaniu IBRiS dla "Wydarzeń" Polsatu zapytano Polaków, czy osoby niezaszczepione przeciwko koronawirusowi powinny mieć zakaz wstępu do miejsc publicznych - np. restauracji, kin czy na imprezy masowe.
Największa grupa ankietowanych wybrała odpowiedź "zdecydowanie się zgadzam" (27,9 proc. badanych), kolejne 25,9 proc. odpowiedziało "raczej się zgadam".
Odmiennego zdania jest 15,1 proc badanych ("raczej się nie zgadzam"), a 26,2 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie sie nie zgadzam"). Zdania na ten temat nie ma 4,9 proc. ankietowanych.
Zakaz najrzadziej popierają trzydziestolatkowie (29 proc.), a najczęściej osoby w wieku 60-69 lat (77 proc.). Postawy różnicuje też wykształcenie (im wyższe, tym częściej ankietowani popierają taki zakaz).
Obowiązkowe szczepienia wybranych grup zawodowych
Badanych zapytano także czy szczepienia przeciwko COVID-19 dla lekarzy i personelu medycznego powinny być obowiązkowe.
Taki pomysł popiera 65,2 proc. ankietowanych ("zdecydowanie się zgadzam" 42,5 proc. badanych, "raczej się zgadzam" 22,7 proc. badanych), a odmiennego zdania jest 30,7 proc. ankietowanych ("raczej się nie zgadzam" 10,9 proc. badanych, "zdecydowanie się nie zgadzam" 19,8 proc. badanych).
Odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć" wybrało 4,1 proc. badanych.
Podobny wynik otrzymano w badaniu dotyczącym obowiązku szczepień dla nauczycieli. 57,9 proc. badanych poparło ten pomysł - odpowiedź "zdecydowanie się zgadzam" (34,3 proc. badanych), "raczej się zgadzam" (23,6 proc. badanych).
Przeciwko obowiązkowym szczepieniom nauczycieli opowiedziało się 39 proc. badanych - odpowiedź "zdecydowanie się nie zgadzam" wybrało 26,1 proc. badanych, a "raczej się nie zgadzam" 12,9 proc. badanych.
W tym badaniu zaledwie 3,2 proc. badanych wybrało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".
Pracodawca powinien sprawdzać szczepienie pracowników?
IBRiS zapytał także ankietowanych, czy ich zdaniem pracodawcy powinni mieć prawo żądać informacji od pracownika o szczepieniu przeciwko koronawirusowi.
Taki pomysł zdecydowanie poparło 25,9 proc. badanych, a 30 proc. badanych wybrało odpowiedź "raczej się zgadzam". Przeciwnego zdania jest 37 proc. badanych ("zdecydowanie się nie zgadzam" 23,9 proc. badanych, "raczej się nie zgadzam" 13,5 proc. badanych).
Zdania w tej sprawie nie ma 6,8 proc. badanych.
Nieszczepieni powinni płacić za leczenie?
Badanym zadano także pytanie: "Tak jak w Singapurze, niezaszczepieni, którzy zachorują na COVID-19 powinni sami płacić za ewentualne leczenie?".
Pomysł poparło 35 proc. badanych (odpowiedź "zdecydowanie się zgadzam" wybrało 19,8 proc. badanych, a "raczej się zgadzam" "15,2 proc.).
Odmiennego zdania było 51,6 proc. ankietowanych (odpowiedź "zdecydowanie się nie zgadzam" wybrało 31,2 proc. badanych, a "raczej się nie zgadzam" 20,4 proc. badanych).
Odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć" wskazało 13,5 proc. badanych.
Badanie zrealizowane 18 listopada, metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), na grupie 1100 osób.