Koronawirus. Od soboty Sopot w czerwonej strefie
Od soboty, 3 października, Sopot znajdzie się w czerwonej strefie. W popularnym nadbałtyckim kurorcie obowiązywać będą liczne obostrzenia. Konieczne będzie noszenie maseczek na ulicach.
Duży - w skali Sopotu - wzrost liczby zachorowań doprowadził do tego, że miasto trafiło do strefy czerwonej, co wiąże się z wieloma dodatkowymi obostrzeniami. Sąsiadujące z nim Gdańsk i Gdynia znajdą się w strefie żółtej.
Mniej ludzi w restauracjach, maski na plaży
Czerwona strefa oznacza, że w popularnych restauracjach na deptaku Bohaterów Monte Cassino może być jedna osoba na 4 mkw.
- To jest znaczne obostrzenie. Jeszcze jest ciepło, więc część osób będzie mogła siedzieć w ogródkach. Nie może działać Ergo Arena i Opera Leśna. Jesteśmy przed dylematem odwołania kolejnej dużej konferencji, która miała odbyć się w Sopocie. W niedzielę mecz Trefla bez publiczności - powiedział prezydent Sopotu Jacek Karnowski.
Spacer po plaży będzie się wiązał z obowiązkiem zasłonięcia ust i nosa.
Czerwoną strefę odczują też sopocianie korzystający z rynku, na który od soboty będzie mogło wejść jedynie 150 osób, lecz nie więcej niż cztery na jedno stanowisko.
W piątek (2 października) na ulicach Sopotu nie było jeszcze widać, że miasto od soboty będzie objęte dodatkowymi obostrzeniami. Część mieszkańców i turystów poruszała się w popularnym kurorcie bez masek.
Zmiany w komunikacji
W związku z wejściem do strefy czerwonej w komunikacji wewnętrznej w Sopocie od soboty będą obowiązywać nowe limity pasażerów.
Bez zmian natomiast pozostaje ilość osób korzystających z komunikacji międzygminnej - między Gdańskiem, Sopotem i Gdynią. Leżący między Gdynią a Gdańskiem Sopot nie ma własnej spółki komunikacyjnej. Jest obsługiwane przez gdyński Zakład Komunikacji Miejskiej oraz gdański Zakład Transportu Miejskiego.
Ograniczenia w strefie czerwonej
W strefie czerwonej obowiązuje między innymi zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób - jedna na 10 mkw. W kinach może być 25 proc. publiczności. W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób.
Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.
Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:
PAP/INTERIA.PL