Jest pierwszy w Polsce ozdrowieniec po zakażeniu Omikronem
Pierwsza osoba ze zdiagnozowanym zakażeniem wariantem Omikron w Polsce jest już zdrowa. Obywatelka Lesotho, która przyjechała do Katowic na szczyt cyfrowy ONZ, uzyskała dwa ujemne wyniki testów. W środę będzie mogła wrócić do domu.
- Dzisiaj kobieta uzyskała drugi negatywny wynik. Jutro zostanie zwolniona z izolacji i będzie mogła wrócić do domu - powiedziała we wtorek rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska. O pierwszym przypadku wystąpienia wariantu omikron Ministerstwo Zdrowa poinformowało 16 grudnia.
Zakażenie w reżimie sanitarnym
Zakażenie wariantem Omikron zdiagnozowano u uczestniczki szczytu cyfrowego ONZ, który odbywał się z udziałem uczestników z całego świata w dniach 5-10 grudnia. Obowiązywały tam rygorystyczne procedury sanitarne - aby osobiście uczestniczyć w wydarzeniu, należało przedstawić paszport covidowy, z kolei w ostatnim dniu szczytu wszyscy przechodzili testy.
W przypadku trojga uczestników szczytu wynik testu był pozytywny, a ze względu na zagrożenie nowym wariantem koronawirusa zdecydowano się poddać te próbki sekwencjonowaniu w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach. Procedura ta pozwala stwierdzić, z którym wariantem koronawirusa mamy do czynienia. W przypadku Lesothanki okazało się, że to Omikron. Kobieta przebywa w izolatorium w Myszkowie, cały czas czuła się dobrze.
- Co ciekawe, dwaj inni cudzoziemcy, u których potwierdzono zakażenie innymi wariantami koronawirusa, nie uzyskali jeszcze podwójnych ujemnych wyników testów, więc na razie pozostają w izolacji - poinformowała Alina Kucharzewska.
Minionej doby w woj. śląskim potwierdzono 1650 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarły 104 osoby - najwięcej w obecnej, czwartej fali pandemii. 79 z nich miało choroby współistniejące, 25 odeszło tylko z powodu COVID-19. Na 3341 łóżek przeznaczonych w szpitalach regionu na potrzeby zakażonych koronawirusem wymagających hospitalizacji zajęte jest obecnie 2700, a na 286 łóżek respiratorowych pacjenci korzystają z 258. Spore obłożenie notują też dziecięce oddziały covidowe, a pełne - szpital tymczasowy w Pyrzowicach.