Kliknij lewą ręką
Jak się czuje leworęczna osoba w "prawym" świecie? Spróbuj - nie zmieniając ustawień myszki - posurfować po necie klikając lewą ręką. No właśnie.
W świecie "normalnych" leworęczni poruszają się często niezdarnie. Trochę krzywo kroją chleb, bo nóż zaostrzony jest nie z tej strony, a podpisując się rozmazują atrament. Mogą jednak liczyć na wsparcie - dziś przypada święto największej mniejszości świata, Międzynarodowy Dzień Leworęcznych.
Tępiona odmienność
Leworęczna kobieta w Japonii raczej nie mogła liczyć na znalezienie męża. W Stanach Zjednoczonych przez długi czas rejestrowano leworęcznych . W niektórych państwach afrykańskich i muzułmańskich surowo przestrzega się podziału czynności na rytualnie "czyste" i brudne".
Mity narosłe wokół leworęczności sprawiły, że jeszcze w drugiej połowie XX wieku rodzice i nauczyciele wszelkimi sposobami starali się "wyprostować" dzieci wykazujące skłonność do "nadużywania" lewej ręki. Stosowane wtedy metody dziś mogą śmieszyć, ale przywiązywanie sztućców do prawej ręki czy bandażowanie palców lewej dla dzieci nie były niczym przyjemnym.
Dziś już nie stosuje się tych metod, jednak jak uważają osoby leworęczne, wyrażenia, które funkcjonują w języku, takie jak "wstać lewą nogą" czy "mieć dwie lewe ręce", podtrzymują stereotyp osoby leworęcznej, czyli gorszej.
Na początku byli mańkuci
Niechęć do leworęcznych to wytwór współczesnych. Inkowie czcili ludzi leworęcznych. Członkowie plemienia Zuni żyjącego w Ameryce Północnej wierzyli, że ludzie leworęczni przynoszą szczęście.
Jak dowodzą badania starożytni byli mańkutami. Świadczy o tym pismo - pisali od prawej do lewej lub z góry na dół, zaczynając również od prawej. Badania nad piśmiennictwem i jego rozwojem dowodzą, że era praworęcznych nadeszła wraz z rozwojem społeczeństwa.
Genialny lewus
Co decyduje o tym, że część z nas jest leworęczna? Cecha ta jest wynikiem silniejszego rozwoju prawej półkuli mózgu. "Lewa" tendencja utrwala się około 2. roku życia. Co 10 człowiek na świecie jest leworęczny - najwięcej leworęcznych jest wśród Eskimosów i Żydów.
Prawdopodobieństwo urodzenia dziecka, które będzie leworęczne, wzrasta do 46 proc., gdy oboje z rodziców są leworęczni. Dla spodziewających się dziecka praworęcznych rodziców, wskaźnik maleje do zaledwie 2 proc. Pewien wpływ na to ma też płeć (wśród leworęcznych jest więcej mężczyzn).
Lewus czy mańkut to potoczne określenia, za którymi najczęściej kryje się pejoratywna nazwa niezdary. Tymczasem to właśnie manualne zdolności są mocną stroną leworęcznych. Według naukowców osoby leworęczne są uzdolnione plastycznie i muzycznie. Jak pokazują wyniki testów, leworęcznym trudności nie sprawiają widzenie trójwymiarowe czy myślenie angażujące kilka zmysłów, a także matematyka.
Nie tylko badania udowadniają, że leworęczność nie przeszkadza. Za tą tezą przemawiają dokonania mańkutów. Poczet słynnych leworęcznych otwierają Aleksander Wielki i Juliusz Cezar. W dziejach świata zapisali się także: Leonardo da Vinci, Napoleon Bonaparte, Ludwig van Beethoven i Benjamin Franklin, a wszyscy byli leworęczni.