Reklama

Reklama

Więcej zachorowań na nowotwory skóry. Lekarze alarmują

Osoby o jasnej karnacji, rudych lub blond włosach i niebieskich oczach są szczególnie narażone na raka skóry, w tym czerniaka. Sprzyja temu przebywanie na intensywnym słońcu i korzystanie z solarium. Urlopy w ciepłych krajach wyraźnie zwiększyły częstość występowania tego nowotworu u Europejczyków.

Doktor Iwona Łukowska z Centrum Onkologii w Warszawie przekonuje, że warto co najmniej raz na dwa miesiące obejrzeć skórę. Podkreśla, że trzeba zwrócić uwagę na wszelkie zmiany, które pojawiły się w ostatnim czasie. Największej uwagi wymagają nowe zmiany na skórze, które powiększają się, zmieniają barwę, zaczynają swędzieć, mają nierówny brzeg, są asymetryczne. Po zauważeniu niepokojących objawów taką zmianę należy pokazać lekarzowi, który wykona badanie dermoskopowe.

Profesor Piotr Rutkowski z Centrum Onkologii w Warszawie zaznacza, że nowotwory skóry wcześnie wykryte łatwo się leczy. Podkreśla, że mało jest nowotworów, które tak łatwo można wykryć i wyleczyć. Zwykłe niewielkie chirurgiczne wycięcie potrafi go całkowicie usunąć - przekonuje profesor.

Reklama

Każdego roku w Polsce wykrywa się około 15 tysięcy nowych zachorowań na nowotwory złośliwe skóry. Niecałe trzy tysiące to czerniaki. Co 10 lat liczba tych nowotworów podwaja się.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy