Reklama

Reklama

Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi

W Polsce co godzinę ktoś zapada na białaczkę. Jest to jeden z najczęstszych nowotworów krwi, obok chłoniaka i szpiczaka. Schorzenia te stanowią około 5 i pół procent wszystkich chorób nowotworowych.

Jednym ze sposobów walki z nimi jest przeszczepienie szpiku, które podnosi szansę na wyleczenie nawet do 70 procent. Przekonują o tym specjaliści z okazji Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi.

Dorota Wójtowicz-Wielgopolan z Fundacji DKMS Polska mówi, że każdego roku na świecie ponad 900 tysięcy osób dowiaduje się, że ma nowotwór krwi, ale co piąty chory nie znajduje dawcy szpiku. We wszystkich krajach zarejestrowanych jest ponad 27 milionów dawców.

Polska - trzecia w Europie

Polski rejestr, pod względem liczby zgłoszonych osób, jest trzeci w Europie i szósty na świecie. W zeszłym miesiącu zarejestrowany został milionowy potencjalny dawca. Największy z naszych krajowych rejestrów DKMS Polska liczy 900 tysięcy osób, którzy są gotowi oddać komuś szpik.

Reklama

Profesor Wiesław Jędrzejczak ze Szpitala Klinicznego przy ulicy Banacha w Warszawie podkreśla, że sytuacja chorych znacząco uległa poprawie, ale to wymaga zwiększania nakładów na leczenie. Obecnie część chorych udaje się całkowicie wyleczyć a u wielu osob można chorobę ostrą przekształcić w przewlekłą.

W związku z tym, ci chorzy wymagają opieki, częstszych pobytów w szpitalu, nawet do 50 razy więcej niż gdyby byli zdrowi.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama