Reklama

Reklama

Ministerstwo Zdrowia przygotowało zmiany w pakiecie onkologicznym

Będzie sporo zmian w pakiecie onkologicznym. Resort przygotował projekty aktów prawnych, które je wprowadzą. Wkrótce zostaną oddane do konsultacji społecznych.

Najważniejszą zmianą jest uproszczenie karty DILO (Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego) - poinformował minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Podkreślił, że karta zostanie znacznie zredukowana do najważniejszych informacji, które tam będą wpisywane.

Reklama

Ma być wypełniana przez lekarzy elektronicznie. Będą mogli wydawać ją również specjaliści w przypadku podejrzenia nowotworu. Obecnie mogą to robić tylko po potwierdzeniu choroby poprzez badania diagnostyczne.

Zniesiony zostanie obowiązek organizacji konsyliów - poinformował wiceminister zdrowia Piotr Warczyński. Konsylium ma być nieobowiązkowe, ale zachętą do jego zwołania będzie dodatkowe wynagrodzenie dla członków. To lekarze będą decydowali o tym, czy jest niezbędne albo w jakim gronie się odbędzie.

Część zmian będzie wymagała zmiany ustawy, ale niektóre z nich dość szybko wejdą w życie. Dotyczy to zniesienia limitów na leczenie paliatywne i hospicyjne w onkologii.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama