Reklama

Reklama

Centrum Cyklotronowe Bronowice przyjmie chorych na raka oka. Jest umowa ze szpitalem

Do końca czerwca co najmniej 20 pacjentów cierpiących na nowotwory oka będzie mogło skorzystać z nowoczesnej terapii protonowej. Szpital Uniwersytecki w Krakowie podpisał właśnie umowę z Centrum Cyklotronowe Bronowice na realizację takich świadczeń. Wciąż jednak nie wiadomo kiedy Centrum Cyklotronowym Bronowice zacznie przyjmować pacjentów z innymi rodzajami nowotworów.

Koszty terapii protonowej są pokrywane przez NFZ. W przypadku nowotworów oka koszt leczenia jednego pacjenta to ok. 52 tys. zł.

Centrum Cyklotronowe Bronowice w Krakowie, działające w obrębie Instytutu Fizyki Jądrowej PAN, jest jedynym ośrodkiem radioterapii protonowej w Polsce i jednym z niewielu na świecie.

Jak poinformowała w piątek Polską Agencję Prasową rzeczniczka prasowa Szpitala Uniwersyteckiego Maria Włodkowska, zawarta umowa jest przedłużeniem współpracy, która trwa od 2013 r. Od tego czasu na terenie IFJ PAN z możliwości leczenia, w ramach NFZ, skorzystało ponad 100 pacjentów Szpitala Uniwersyteckiego. W 2013 r. NFZ na ten cel przeznaczył 1 mln 260 tys. zł, w 2014 r. i 2015 r. po 2 mln 415 tys.

Reklama

W tym roku jeden pacjent skorzystał z terapii protonowej w Centrum Cyklotronowym Bronowice. Trwa ustalanie listy kolejnych kwalifikowanych do leczenia.

Terapia protonowa to innowacyjna metoda zwalczania nowotworów, wykorzystywana m.in. do leczenia czerniaka gałki ocznej, stosowana w kilkunastu krajach świata, głównie w USA i Europie Zachodniej. Do naświetlania zmian nowotworowych wykorzystuje się promieniowanie protonowe. Ma ono tę zaletę, że pozwala skoncentrować optymalną dawkę w samym guzie nowotworowym, oszczędzając zdrowe tkanki położone płycej. Ale specjaliści podkreślają, że terapia protonowa nie jest najlepszą metodą do leczenia wszystkich rodzajów nowotworów.

Otwarte, ale pacjenci wciąż czekają

Centrum Cyklotronowe Bronowice zostało otwarte w październiku 2015 r. Ośrodek badawczy dysponuje cyklotronem Proteus C-235, halę eksperymentalną służącą fizykom, ze stanowiskiem do radioterapii nowotworów gałki ocznej oraz dwoma stanowiskami do nowotworów w innych częściach ciała.

Z cyklotronu Proteus C-235 korzystają także naukowcy, m.in. fizycy, inżynierowie i radiobiolodzy, którym produkowane przez cyklotron wiązki protonów służą m.in. do badania właściwości materii i wrażliwości materiałów biologicznych na promieniowanie.

Pierwsze dwie kompleksowe terapie protonowe nowotworu oka wykonano w 2011 r. na dwóch pacjentach z czerniakiem błony naczyniowej oka. Zostały one przeprowadzone w ramach tzw. eksperymentu medycznego, bo takiej procedury nie przewidywano wówczas jeszcze w katalogu świadczeń medycznych. Były to pierwsze tego typu zabiegi nie tylko w Polsce, ale i Europie Środkowej.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje