Reklama

Reklama

Alarmujące dane ws. cukrzycy

Przez ostatnie 15 lat liczba osób chorych na cukrzycę podwoiła się - alarmują eksperci. W Polsce na tę chorobę cierpi prawie 3 miliony osób. W Warszawie odbyła się konferencja na ten temat.

Profesor Tomasz Klupa z Uniwersytetu Jagielońskiego podkreśla, że cukrzyca rozwija się, gdy trzustka nie dostarcza insuliny i utrzymuje się podwyższony poziom cukru we krwi. Cukier niszczy białka w naszym organizmie i w rezultacie uszkadza naczynia krwionośne, wzrok i nerki. Po kilku latach podwyższonego cukru pojawiają się poważne powikłania.

Profesor Małgorzata Myśliwiec z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zaznacza, że dobrze leczona cukrzyca to utrzymujący się stale prawidłowy poziom cukru we krwi. Przyznaje, że kiedyś nie dbano o to tak, jak teraz. Obecnie są narzędzia do tego, aby choroba była prawidłowo leczona i nie dochodziło do dużych wahań poziomu glikemii - tłumaczy.

Reklama

Zbigniew Peda - tata Patryka, mówi, że dziś cukrzyca nie przeszkadza w uprawianiu sportu takiego jak piłka nożna. Jego syn gra w Legii Warszawa od 8 lat, jest kapitanem młodzieżowej drużyny, został powołany do kadry Mazowsza. Od dwóch lat choruje na cukrzycę.

W Sejmie ma powstać Parlamentarny Zespół do spraw diabetyków. Jego celem będzie stworzenie systemowej strategii prewencji i leczenia cukrzycy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy