Reklama

Reklama

Źródła dyplomatyczne: Historyczne porozumienie ws. Iranu

Agencja AP powołując się na źródła dyplomatyczne podała, że uczestnicy rozmów sześciu mocarstw z Iranem w sprawie programu nuklearnego tego kraju planują ogłosić w poniedziałek, że osiągnęli historyczne porozumienie po prawie dekadzie wysiłków dyplomatycznych.

Porozumienie stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemiec z Iranem ma doprowadzić do ograniczenia irańskiego programu nuklearnego i zagwarantować, że nie będzie on służył pracom nad bronią nuklearną.

Rząd w Teheranie liczy w zamian na zniesienie sankcji, nałożonych na Iran przez społeczność międzynarodową.

Agencja AP pisze, powołując się na źródła dyplomatyczne, że wstępne porozumienie może być gotowe już w niedzielę wieczorem. Dyplomaci wskazują jednak, że ostatnie szczegóły paktu są jeszcze wypracowywane, a formalne porozumienie wciąż oczekuje na ocenę władz grupy 5+1 (USA, Francja, W. Brytania, Rosja, Chiny i Niemcy) i Iranu.

Reklama

Według przedstawicieli strony irańskiej porozumienie będzie miało ok. 100 stron. Obecna runda negocjacji w Wiedniu trwa już ponad dwa tygodnie; trzykrotnie przesuwano termin zakończenia rozmów.

"Dochodzimy do prawdziwych decyzji"

Sekretarz stanu USA John Kerry, który w czwartek groził nawet odejściem od stołu rokowań, w niedzielę powiedział, że do załatwienia pozostało jeszcze "kilka trudnych spraw", ale też podkreślił, że "dochodzimy do prawdziwych decyzji".

Szef dyplomacji francuskiej Laurent Fabius powiedział w niedzielę dziennikarzom w Wiedniu: "Mam nadzieję, że w końcu wchodzimy w ostatnią fazę tych negocjacji".

Zdecydowanie przeciwny porozumieniu z Iranem pozostaje Izrael.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy