Reklama

Reklama

Znamy laureata literackiej Nagrody Nobla

Brytyjczyk japońskiego pochodzenia Kazuo Ishiguro został laureatem literackiej Nagrody Nobla w 2017 roku. Laureata ogłosiła w Sztokholmie Szwedzka Akademia.

W uzasadnieniu Akademia przyznała, że to pisarz, "który w powieściach o wielkiej emocjonalnej sile, odkrył przepaść kryjącą się za złudnym poczuciem łączności ze światem".

Ishiguro w 1986 roku otrzymał nagrodę Whitbread Award za powieść "Malarz świata ułudy", a w 1989 roku Nagrodę Bookera za "Okruchy dnia". Za powieść "Nie opuszczaj mnie" był nominowany do Nagrody Bookera w 2005 roku.

Jego najnowsze dzieło to "Pogrzebany olbrzym" z 2015 roku. Łącznie napisał osiem książek, które zostały przetłumaczone na 40 języków, w tym polski. Pisał także scenariusze filmów kinowych i telewizyjnych. 

Reklama

W oświadczeniu Akademii czytamy, że wątki, które poruszał laureat, wiązały się z tematami pamięci, czasu i ulegania złudzeniom. "To widać głównie w jego najbardziej znanym dziele - "Okruchach Dnia"" - podkreśla Akademia i dodaje, że w swoich dziełach laureat posługuje się cały czas wyważonymi środkami wyrazu, niezależnie od tego, co dzieje się na kartach jego książki.

Kazuo Ishiguro urodził się w japońskim Nagasaki, ale większość życia spędził w Wielkiej Brytanii, do której sprowadził się w wieku pięciu lat.

W zeszłym roku literacką Nagrodę Nobla otrzymał Bob Dylan, co było dużym zaskoczeniem. Wobec tego niewielu ekspertów chciało w tym roku ujawnić swoje typu. Wybór Ishiguro jest lekkim zaskoczeniem, bo znów wśród faworytów byli m.in. Haruki Murakami i Ngugi wa Thing'o.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy