Reklama

Reklama

Zmiana w NATO. Jest nowy dowódca sił zbrojnych w Europie

Generał US Army Christopher Cavoli został nowym głównodowodzącym Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie (SACEUR). Zastąpił na tym stanowisku dotychczasowego dowódcę, generała amerykańskiego lotnictwa Toda Woltersa. Uroczystość przekazania obowiązków Cavoliemu odbyła się w belgijskim Mons, gdzie znajduje się Sojusznicze Dowództwo Operacji NATO.

- Na całej planecie nie ma człowieka o lepszych kwalifikacjach niż gen. Cavoli, żeby objąć to stanowisko - powiedział w przemówieniu pożegnalnym Wolters, pełniący swoją funkcję od 2019 roku.

Obecny podczas ceremonii sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podziękował odchodzącemu dowódcy za służbę.

Stoltenberg: Na tym polega dowodzenie

- Twoje bezinteresowne poświęcenie dla Sojuszu pomogło nam przejść przez trudne chwile. Powodując, że kryzys Covid nie przerodził się w kryzys bezpieczeństwa. (...) Zareagowałeś szybko i zdecydowanie na inwazję rosyjską na Ukrainę. (...) Dzięki tobie każdy natowski dowódca i żołnierz wie dokładnie, co ma robić i wie, w jaki sposób przyczynia się do naszej wolności i bezpieczeństwa. Na tym polega dowodzenie - podkreślił Stoltenberg.

Reklama

Zwracając się do Cavolego, stwierdził, że przejmuje on dowodzenie w chwili, gdy nasila się na świecie "rywalizacja strategiczną, a do Europy wróciła brutalna wojna". Wyraził jednocześnie przekonanie, że generał US Army, mając do dyspozycji zespół Naczelnego Dowództwa Sojuszniczych Sił Europy (SHAPE), będzie skutecznie mierzył się z nadchodzącymi wyzwaniami i szansami.

Do tej pory Christopher Cavoli był dowódcą generalnym armii Stanów Zjednoczonych w Europie i Afryce.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy