Reklama

Reklama

Zmiana jednego z prezesów niemieckiego MSW. Powodem rzekome kontakty z Rosją

Prezes niemieckiego Federalnego Urzędu Bezpieczeństwa Informacji Arne Schönbohm ma zostać zastąpiony na swoim stanowisku. Ostatnio był krytykowany za rzekome kontakty z Rosją.

Federalny Urząd Bezpieczeństwa Informacji (BSI) to niemiecki wyższy organ federalny podlegający ministerstwu spraw wewnętrznych. Urząd z siedzibą w Bonn, odpowiada za kwestie bezpieczeństwa IT.

Według raportu "ZDF Magazin Royale" prezes organu Arne Schönbohm ma zostać zwolniony po tym, jak został oskarżony o rzekome kontakty z rosyjskimi tajnymi służbami. Informację o zwolnieniu prezesa BSI przekazała również agencja informacyjna AFP, powołując się na źródła z rządowych kręgów.

Kontakty z rosyjskim wywiadem

Schönbohm miał być w stałym kontakcie z Niemiecką Radą ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego, którą sam założył. Stowarzyszenie jest natomiast oskarżane o kontakty z rosyjskim wywiadem.\

Reklama

Reuters wyjaśnił, że ma ono w swoich szeregach m.in. niemiecką filię rosyjskiej firmy, zajmującą się cyberbezpieczeństwem. Firmę tę z kolei stworzył były pracownik KGB

Zarzuty zostały potraktowane "bardzo poważnie". Portal "Handelsblatt" poinformował, że "przeanalizowano wszystkie możliwe opcje", w jaki sposób można odwołać szefa BSI. Odwołano także wspólne wystąpienie Schönbohma i niemieckiej minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser. Mieli oni przedstawić w przyszły czwartek raportu zarządu BSI. Obecnie szefowa niemieckiego MSW zamierza jednak zdymisjonować szefa cyberbezpieczeństwa kraju.

Czytaj też: Takiej Anny Dymnej jeszcze nie widzieliśmy. Co się stało z aktorką?

Reklama

Reklama

Reklama