Reklama

Reklama

Zmarł twórca kultowej bajki Aleksandr Kurlandski

21 grudnia w Moskwie zmarł jeden z twórców popularnej bajki "Wilk i Zając", Aleksandr Kurlandski - podała agencja Interfax. Artysta miał 82 lata.

O śmierci Kurlandskiego poinformowali członkowie jego rodziny, przyjaciele oraz ekipa produkcyjna "Wilka i Zająca". Mężczyzna był jednym z twórców kultowej bajki. Nie jest znana przyczyna jego śmierci.

Aleksandr Kurlandski urodził się w Moskwie w 1938 roku. Był scenarzystą m.in. wszystkich 20. odcinków tej rosyjskiej kreskówki oraz pisarzem. W 1988 roku został laureatem Nagrody Państwowej ZSRR. Z kolei w 2007 roku otrzymał tytuł Zasłużonego Działacza Sztuk Federacji Rosyjskiej.

Tworzył także kreskówki oraz książki dla dzieci.

Ulubiony film animowany Rosjan

"Wilk i Zając" był produkowany w ZSRR od 1969 roku. Choć minęło ponad 50 lat od jego powstania, jest uważany za najbardziej lubiany film animowany Rosjan.

Reklama

W serialu Wilk nieustająco próbuje złapać i pożreć Zająca, ten zawsze mu się wymyka, a pogoni tej towarzyszą niespodziewane zwroty akcji. Produkcja była szczególnie popularna w krajach bloku wschodniego. Na jej podstawie stworzono różne gry oraz gadżety z podobiznami głównych bohaterów.

Do popkultury weszło jedno ze zdań wypowiadanych przez Wilka na koniec każdego odcinka - "Nu, pogodi!" ("Ja ci pokażę!" - red.).

Nowe odcinki

W marcu tego roku rosyjskie studio filmów animowanych Sojuzmultfilm zapowiedziało powstanie co najmniej 52 odcinków tej kultowej kreskówki. Postaci, jak i cała animacja mają zostać uwspółcześnione. Przykładowo - Wilk ma nosić dżinsy rurki i kurtkę "bomberkę".

Kurlandski nie został zaproszony do współpracy przy nowej serii. Jej autorzy zaproponowali dawnym scenarzystom pieniądze w ramach zrzeczenia się praw autorskich do postaci - podał belsat.eu. Twórca nie zabrał wtedy publicznie głosu w tej sprawie.

Wiadomo jednak, że był przeciwny nakręceniu nowych odcinków innej kreskówki - "Powrotu marnotrawnej papugi".

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy