Reklama

Reklama

Zmarł Giennadij Burbulis, najbliższy współpracownik Borysa Jelcyna

Nie żyje Giennadij Burbulis. Najbliższy współpracownik pierwszego prezydenta Rosji Borysa Jelcyna zmarł w Jekaterynburgu na Uralu w wieku 76 lat. O śmierci poinformowała w niedzielę rodzina zmarłego.

Giennadij Burbulis w latach 1991-92 był sekretarzem stanu Federacji Rosyjskiej, tj. nieformalnym wiceprezydentem, i jednocześnie pierwszym wicepremierem (Jelcyn łączył wtedy obowiązki prezydenta i premiera - red.).

Burbulis ostrzegał, że Rosja może się rozpaść 

Uważany był za jednego z głównych architektów rosyjskich reform z wczesnych lat 1990. Niestrudzenie ostrzegał, że Rosja może się rozpaść, tak jak w 1991 roku rozpadł się Związek Radziecki, jeśli jej władze nie zmodernizują kraju.

Burbulis, który towarzyszył Jelcynowi, gdy ten się wdrapał na czołg, by przewodzić przeciwnikom puczu Janajewa w sierpniu 1991 roku, od kilkunastu lat powtarzał, że w Rosji nie ma demokracji, społeczeństwa obywatelskiego i wolności mediów.

Reklama

W jednym z wywiadów medialnych po latach były doradca Jelcyna przyznał, że w pośpiechu, który na początku lat 90. XX w. towarzyszył przeprowadzaniu reform, niewystarczającą uwagę zwracano na to, by zapobiec przegrupowaniu się elit komunistycznych i utrzymaniu przez nie stanowisk w nowej Rosji. 

Ocenił też, że Rosja utraciła największe osiągnięcie pierwszego okresu ery Jelcyna - prawdziwą wolność mediów i wolność słowa.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy