Reklama

Reklama

Zmarł doktor Bernard Lown. Miał 99 lat

We wtorek w swoim domu w Bostonie zmarł doktor Bernard Lown. Amerykański kardiolog wynalazł pierwszy niezawodny defibrylator serca i był współzałożycielem grupy przeciwko wojnie nuklearnej, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.

"Boston Globe" doniósł, że stan zdrowia lekarza pogarszał się z powodu zastoinowej niewydolności serca. Zmarł w swoim domu w wieku 99 lat.

Bernard Lown, który był profesorem na Uniwersytecie Harvarda i lekarzem w Brigham and Women's Hospital w Bostonie, pomógł rozwinąć leczenie kardiologiczne. Był jednym z pierwszych lekarzy, który podkreślił znaczenie diety i ćwiczeń w leczeniu chorób serca i wprowadził lidokainę jako lek na arytmię - przypomina gazeta.

W 1962 roku Lown wynalazł defibrylator, który wykorzystuje wstrząsy elektryczne, aby przywrócić bicie serca.

Reklama

Był także aktywnym społecznikiem, założycielem Międzynarodowej Grupy Lekarzy na rzecz Społecznej Odpowiedzialności (1960 rok), a następnie, w latach 80. zeszłego stulecia, współzałożycielem Międzynarodowej Grupy Lekarzy dla Zapobiegania Wojnie Nuklearnej, która wezwała do wstrzymania testowania i budowy broni jądrowej. W szczytowym okresie grupa zrzeszała ponad 200 000 członków i miała oddziały w 60 krajach. W 1985 roku otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.

"Moim zdaniem nie można dbać o zdrowie bez zaangażowania się w społeczną walkę o nie" - powiedział o społecznej działalności Lown w 2001 roku w wywiadzie dla "Boston Globe".

Lown urodził się w Utena na Litwie w 1921 roku. W 1935 roku przyjechał z ojcem, rabinem, do Lewiston w stanie Maine, gdzie obecnie jego imię nosi most. Ukończył University of Maine i uzyskał dyplom lekarza Johns Hopkins University w Maryland.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy