Reklama

Reklama

Zimna woda w prysznicach, gaszenie świateł. Europa zaczyna wielkie oszczędzanie

Zimna woda w basenach i pod prysznicami obiektów sportowych, wyłączone oświetlenie budynków miejskich - tak oszczędza energię niemiecki Hanower. Z kolei hiszpański rząd zwrócił się do obywateli o gaszenie światła i zakładanie swetrów w nocy.

Hanower to pierwsze duże miasto w Niemczech, które poważnie podeszło do apeli ministra gospodarki Roberta Habecka o oszczędzanie energii. Władze miejskie postanowiły m.in. zrezygnować z podgrzewania wody w basenach krytych i zewnętrznych, a w obiektach sportowych będzie można brać tylko zimne prysznice - relacjonuje "Bild".

Ponadto władze Hanoweru zadecydowały, że ratusz, muzea i zabytki nie będą już podświetlane nocą. Miasto chce w ten sposób ograniczyć zużycie energii o co najmniej 15 proc.

Hanower oszczędza. "Zależy nam na każdej kilowatogodzinie"

- Sytuacja jest nieprzewidywalna. Zależy nam na każdej kilowatogodzinie i zabezpieczeniu infrastruktury krytycznej - wyjaśnia burmistrz Belit Onay, podkreślając, że z programu oszczędzania energii zwolnione są takie obiekty jak przedszkola, szkoły, domy opieki i szpitale.

Reklama

Jak zapowiada Onay, zimą ogrzewanie w ratuszu także zostanie ograniczone. Sezon grzewczy w budynkach komunalnych rozpocznie się 1 października i będzie trwać do 31 marca, przy czym maksymalna temperatura wyniesie 20 stopni. W innych obiektach (np. magazyny, pomieszczenia techniczne, korytarze) będzie musiało wystarczyć 10-15 stopni.

Ponadto w ratuszu do mycia rąk będzie tylko zimna woda. Nie będzie można też używać elektrycznych urządzeń przenośnych (klimatyzatory, grzejniki), zredukowana zostanie liczba urządzeń elektrycznych takich jak drukarki czy lodówki. 

- Kroki, które podejmujemy, dla nikogo nie są przyjemne, ale mam nadzieję, że mieszkańcy miasta pójdą w nasze ślady - podsumował burmistrz.

Jak dodaje "Bild", planuje tak zrobić większość firm z Dolnej Saksonii - landu, w którym leży Hanower. Z badania Izby Przemysłowo-Handlowej wynika, że dwie trzecie z 500 ankietowanych firm zakłada oszczędzanie na gazie i elektryczności na poziomie 10 proc.

Nie tylko Hanower

Także władze Monachium w Bawarii zaczynają wdrażanie programu oszczędnościowego. Jak informuje "Bild", burmistrz Dieter Reiter zarządził surowe środki i już teraz w urzędach miejskich nie ma ciepłej wody. Zimą temperatura pomieszczeń biurowych ma wynosić maksymalnie 19 stopni, a nieużywane pomieszczenia w ogóle nie będą ogrzewane.

Wyłączone zostanie podświetlenie budynków użyteczności publicznej, w tym ratusza; do tej pory światła były włączone do godz. 23. Fontanny miejskie będą wyłączane na noc. Ponadto wszystkie systemy grzewcze w budynkach komunalnych zostaną przejrzane pod kątem efektywności energetycznej.

Z kolei Norymberga na okres letni zamyka trzy z czterech krytych basenów. - Kryzys energetyczny wywołany rosyjską wojną w Ukrainie wymaga znacznych działań oszczędnościowych. Musimy odpowiednio wcześnie przygotować się na ewentualne ograniczenia w dostawach gazu - zapowiedział burmistrz miasta Marcus Koenig

Apel hiszpańskiego rządu: Gaście światła, zakładajcie swetry

Hiszpański rząd zwrócił się do obywateli o dobrowolne włączenie się w obniżenie zużycia gazu w obliczu możliwego odcięcia tego surowca przez Rosję. Wicepremier i minister ds. transformacji ekologicznej Teresa Ribera zaleciła obywatelom kontrolowanie zużycia prądu w mieszkaniach i wyłączanie niepotrzebnych świateł.

Podczas rozmowy z telewizją La Sexta Ribera nawoływała do gaszenia świateł w pokojach, gdzie nie ma nikogo, obniżanie termostatu klimatyzatora, otwieranie okien w nocy w lecie dla ochłodzenia pomieszczeń i zakładanie swetrów w zimie, aby nie podkręcać ogrzewania, a także o wyłączanie urządzeń elektrycznych zamiast pozostawianie ich w pozycji gotowości (stand by). 

"Rząd upomina, jak dziadek wnuki" - skomentował portal 20minutos.

W ciągu najbliższych dni rząd zatwierdzi awaryjny plan oszczędzania energii, w którym przewiduje się zaangażowanie obywateli i przemysłu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy