Reklama

Reklama

​Zimbabwe: Wybuch na stadionie podczas wystąpienia prezydenta

Podczas wystąpienia wyborczego prezydenta Zimbabwe Emmersona Mnangagwy doszło w sobotę do eksplozji, w której ucierpiało pięć osób; szef państwa, któremu nic się nie stało, został ewakuowany w bezpieczne miejsce - poinformował prezydencki rzecznik.

Media państwowe określiły sobotni incydent na południu kraju jako próbę zamachu na życie prezydenta.

"Na stadionie w Bulawayo miał miejsce incydent, gdy prezydent występował na wiecu. Obecnie jest to sprawa dla policji" - poinformował rzecznik Mnangagwy George Charamba, dodając, że szef państwa "jest bezpieczny w siedzibie lokalnych władz".

Charamba przekazał, że w sprawie incydentu wszczęto już dochodzenie, oraz przypomniał, że zamachy na życie 75-letniego Mnangagwy, weterana zimbabweńskiej polityki, organizowano już wielokrotnie.

Jak zauważa Reuters, liczące ok. 1,2 mln mieszkańców Bulawayo, drugie pod względem wielkości miasto Zimbabwe, od lat uznawane jest za bastion opozycji.

Reklama

Jak podało cytowane przez Reutera źródło zbliżone do Mnangagwy, na skutek wybuchu lekko ranny został wiceprezydent Constantino Chiwenga i jego żona; obrażenia miał odnieść także komisarz polityczny rządzącej partii ZANU-PF (Afrykański Narodowy Związek Zimbabwe - Front Patriotyczny) Engelbert Rugeje. Według dziennika "Zimbabwe Herald" ranny w nogi został drugi wiceprezydent Kembo Mohadi i obrażenia odniosła minister ochrony środowiska, zasobów wodnych i klimatu Oppah Muchinguri-Kashiri.

Z opublikowanego przez państwowe media nagrania wideo wynika, że do eksplozji doszło w pobliżu prezydenta, gdy ten machał do tłumu po zakończonym wystąpieniu.

Według świadków, na których powołuje się agencja Associated Press, wybuch nastąpił krótko po tym, gdy prezydent zakończył swoje wystąpienie i schodził ze sceny. Na opublikowanym w internecie nagraniu wideo widać, jak Mnangagwa macha ręką do tłumu, obraca się i zaczyna iść w kierunku namiotu dla VIP-ów, a po kilku sekundach dochodzi do eksplozji i zaczynają unosić się kłęby dymu.

Według Charamby prezydentowi towarzyszyło na wiecu dwóch jego zastępców.

AP zwraca uwagę, że zaledwie kilka godzin wcześniej do podobnego zdarzenia doszło w Etiopii, gdzie na wiecu nowego premiera Abiya Ahmeda w Addis Abebie ktoś z tłumu rzucił granat w kierunku sceny. Szefowi rządu nic się nie stało, ale według etiopskiego ministerstwa zdrowia w ataku zginęła co najmniej jedna osoba, a 153 zostały ranne.

Mnangagwa sprawuje władzę od listopada 2017 roku, gdy pod naciskami armii z prezydenckiego urzędu zrezygnował wieloletni prezydent kraju Robert Mugabe.

Zaplanowane na 30 lipca wybory parlamentarne w Zimbabwe będą pierwszym głosowaniem bez udziału Mugabe od 1980 roku, gdy Zimbabwe odzyskało niepodległość.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy