Reklama

Zidentyfikowano nożownika z Finlandii. To 18-letni Marokańczyk

Napastnik, który w piątek zaatakował nożem w Turku, to 18-letni Marokańczyk Abderrahman Mechkah - poinformował w poniedziałek fiński sąd. W wyniku ataku zginęły dwie kobiety, a osiem osób zostało rannych. Napastnik został postrzelony i przebywa w szpitalu.

Przestępstwa, o których popełnienie podejrzewany jest młody Marokańczyk, zakwalifikowano jako zabójstwo i próba zabójstwa o podłożu terrorystycznym - napisano w oświadczeniu sądu.

Władze śledcze chcą, aby Mechkah, który został postrzelony przez policję po ataku i przebywa w szpitalu, został aresztowany podczas wstępnego dochodzenia. Policja poinformowała, że Mechkah może we wtorek zeznawać w sądzie przez łącze wideo, o ile pozwoli na to jego stan zdrowia.

W piątek Marokańczyk zaatakował nożem przechodniów w Turku, głównie kobiety; dwie z nich, obywatelki Finlandii, zmarły. Dwaj mężczyźni, którzy zostali zranieni, stanęli w obronie kobiet. Łącznie obrażenia odniosło osiem osób, w tym dwóch cudzoziemców. Policja zatrzymała napastnika, który przybył do Finlandii w 2016 roku i mieszkał w ośrodku dla uchodźców w Turku. 18-latek ubiegał się o azyl.

Reklama

Żadna organizacja nie przyznała się do piątkowego ataku, ale policja bada możliwe powiązania z czwartkowym zamachem z użyciem furgonetki na barcelońskiej promenadzie Las Ramblas. W ataku zaplanowanym przez napastników mających związki z dżihadystami zginęło tam 13 osób.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy