Reklama

Reklama

Zestrzelenie ukraińskiego samolotu w Iranie. Prokuratura wojskowa: Zawinił człowiek

Zestrzelenie w styczniu ukraińskiego samolotu pasażerskiego w pobliżu lotniska w Teheranie nastąpiło przez błąd człowieka. Irańska armia nie wydała takiego rozkazu - poinformowała w poniedziałek (29 czerwca) badająca sprawę tamtejsza prokuratura wojskowa.

Nic nie wskazuje na to, że zestrzelenie samolotu, w którym zginęło 176 osób, było spowodowane cyberatakiem na irański system rakietowy lub obrony przeciwlotniczej - powiedział prokurator wojskowy Gholam Abbas Torki, cytowany przez irańską agencję Tasnim.

Dodał, że trzy osoby zostały aresztowane w związku z tym zdarzeniem.

Boeing 737-800 linii Ukraine International Airlines, wykonujący lot z Teheranu do Kijowa, został 8 stycznia zestrzelony przez irańską obronę przeciwlotniczą w okolicach irańskiej stolicy. Zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców (dwoje pasażerów i dziewięcioro członków załogi), a także obywatele Szwecji, Afganistanu i Wielkiej Brytanii. 

Reklama

"Katastrofalny błąd"

Władze Iranu przyznały 11 stycznia, że siły zbrojne tego kraju zestrzeliły ukraiński samolot pasażerski w rezultacie "katastrofalnego błędu" ludzkiego w okresie zwiększonych napięć z USA. Wcześniej Teheran zaprzeczał, jakoby ponosił odpowiedzialność za tragedię.

Los rejestratorów parametrów lotu z ukraińskiego boeinga był przedmiotem międzynarodowego impasu, który został przyćmiony kryzysem związanym z koronawirusem. Według władz Iranu kryzys ten przyczynił się również do opóźnień w dochodzeniu prowadzonym przez irańską radę ds. badania wypadków lotniczych.

W zeszłym tygodniu francuski urząd badania wypadków lotniczych BEA poinformował, że władze Iranu oficjalnie zwróciły się do niego "o pomoc techniczną" w celu pobrania danych z czarnych skrzynek ukraińskiego boeinga. Badanie rejestratora dźwięków w kokpicie (CVR) i rejestratora danych lotu (FDR) powinno zacząć się w połowie lipca. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy